Ruský prezident Vladimir Putin komentoval rozhodnutie USA poslať Ukrajine nové zbrane so slovami, že „Rusko si s tým ľahko poradí a už teraz ničí zbrane dodané Američanmi po tuctoch", informovala štátna tlačová agentúra RIA, ktorú cituje britský server The Guardian. Putin sa takto vyjadril v rozhovore pre štátnu televíziu, ktorý sa má odvysielať v nedeľu.
Ruské protilietadlové sily zostrelili desiatky ukrajinských zbraní a „drvia ich ako orechy", povedal ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore, ktorý bol odvysielaný v sobotu.
Ruská tlačová agentúra RIA, ktorá komentáre priniesla ako prvá, citovala Putina, ktorý na otázku o zbraniach dodaných USA odpovedal, že Rusko si s nimi ľahko poradilo a zničilo ich už desiatky.
V zostrihu rozhovoru, ktorý mal byť odvysielaný v nedeľu, sa však jasne ukázalo, že Putin v skutočnosti reagoval na inú otázku, ktorá nebola zobrazená.
„Naše protilietadlové systémy ich drvia ako orechy. Zničili sme ich desiatky," povedal Putin podľa agentúry Reuters.
Hoci presný druh zbrane nebol jasný, Rusko tvrdí, že zničilo lietadlá aj rakety, ktoré nasadila Ukrajina.
Západ sa snaží o zmenu pravidiel
Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Maria Zacharovová zase poznamenala, že Rusko si už asi 4 roky všíma „snahu kolektívneho Západu zmiesť medzinárodné právo a namiesto neho zaviesť „svetový poriadok založený na pravidlách", uvádza ruská štátna agentúra TASS.
Rusko sa domnieva, že je potrebné diskutovať nie o tom, či vypukne tretia svetová vojna, ale o tom, ako jej zabrániť, povedala Maria Zacharovová.
Je tretia svetová vojna možná?
„Je tretia svetová vojna možná? Možno už prebieha? Akú podobu bude mať? To sú témy, o ktorých mnohí diskutujú. Namiesto toho, aby sme hovorili o tretej svetovej vojne, by bolo lepšie hovoriť o tom, ako jej zabrániť," povedala na brífingu.
Podľa Zacharovovej Moskva už roky naznačuje, že medzinárodné právo a OSN by mali slúžiť ako „záchranná sieť" proti tretej svetovej vojne. „Keďže boli vytvorené po druhej svetovej vojne ako záruka prevencie tretej svetovej vojny," zdôraznila.
Každá krajina má právo na suverenitu
„Je to mimoriadne nebezpečné, pretože to znamená diktatúru jednej skupiny krajín, čím hrozí narušenie celosvetovej rovnováhy a zároveň znemožňuje iným krajinám presadzovať svoje záujmy. Každá krajina má právo na suverénnu zahraničnú a vnútornú politiku, na legálnu obhajobu svojich záujmov, na rozvoj svojho hospodárstva, na obhajobu humanitárnych práv, na ochranu a na vlastnú bezpečnosť," pokračovala.
„Keď sa jedna skupina krajín chopí moci alebo sa usiluje o jej prevzatie, možno očakávať veľa problémov. Snažili sme sa o tom všemožne informovať svetové spoločenstvo a sprostredkovať túto pravdu, že diktát jednej strany je nemožný a povedie k deštruktívnym dôsledkom," uzavrela diplomatka.