Ruský prezident Vladimir Putin pred začatím piatkového stretnutia s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom v Soči označil za ďalšie kolo vzplanutí emócií udalosti okolo núteného pristátia lietadla spoločnosti Ryanair v Minsku. Bieloruské úrady týmto spôsobom v nedeľu dosiahli zatknutie opozičného novinára a jeho priateľky. Agentúra TASS tiež zaznamenala, že Putin v úvode protokolárnej časti rokovania navrhol svojmu hosťovi kúpanie v mori.

Bieloruský autoritársky vodca do ruského Soči priletel, aby, ako sám povedal, Putinovi vysvetlil, čo sa teraz v Bielorusku deje. A to vrátane nedeľňajšieho zásahu bieloruských úradov, ktoré donútili komerčný let spoločnosti Ryanair na trase Atény-Vilnius na núdzové pristátie v bieloruskej metropole. Cieľom bolo zatknúť novinára Ramana Prataseviča, nepohodlného Lukašenkovi. Západ incident odsúdil, pričom rad politikov neváhalo postup bieloruského režimu označiť za pirátstvo, únos či akt štátneho terorizmu.

„Ďakujem, že ste prišli, ako sme sa na tom dohodli ešte pred ďalším kolom ... vzplanutia emócií. Áno, vzplanutia emócií," povedal podľa agentúry Putin, pričom urobil krátku odmlku, keď sa obrátil na Lukašenka, než vetu dokončil. „Aj bez týchto udalostí máme o čom hovoriť," dodal.

EBE 18 Moskva - Na snímke ruský prezident Vladimir Putin počas virtuálneho klimatického summitu svetových lídrov v Moskve 22. apríla 2021. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin attends the virtual Leaders Summit on Climate in Moscow, Russia, Thursday, April 22, 2021. (Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Rusko vyhlásilo, že zákaz letov nad Bieloruskom ohrozuje bezpečnosť cestujúcich

Lukašenko uviedol, že Putinovi priviezol materiály, ktoré mu pomôžu porozumieť, o čo v Pratasevičovom prípade ide. „Vzal som niektoré dokumenty, ukážem Vám ich, aby ste pochopili, čo sa deje, aby ste pochopili, čo je to za človeka," vyhlásil. Pritom dodal, že sa jedná o pokus „dostať situáciu až na úroveň augusta minulého roka".

Bieloruský prezident tak narážal na v Bielorusku nebývalé rozsiahle protesty, ktoré nasledovali po sporných augustových prezidentských voľbách. Za víťaza sa vtedy vyhlásil Lukašenko, ale to kvôli manipuláciám pri hlasovaní odmietla uznať nielen bieloruská opozícia, ale aj rad západných krajín vrátane Európskej únie.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pred schôdzkou v Soči povedal, že prezidenti budú hovoriť predovšetkým o ekonomických otázkach a postupnej integrácii oboch krajín. Uviedol tiež, že po rokovaní nie sú v pláne vyhlásenia pre médiá.