Západ by sa mal vyvarovať ekonomického sebectva a v rámci svojej politiky prestať využívať protiprávne sankcie, vyhlásil dnes ruský prezident Vladimir Putin na summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO) v uzbeckom Samarkande. Rusko je podľa neho pripravené rozvojovým krajinám bezplatne poskytnúť tisíce ton hnojív, ktoré pre protiruské sankcie ležia nevyužité v európskych prístavoch, píše agentúra TASS.

Sankcie sa nevzťahujú na potraviny a hnojivá

Západné krajiny uvrhli na Rusko sankcie v dôsledku invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala vo februári. Opatrenia sa však nevzťahujú na potraviny a hnojivá, ktorých vývoz podľa OSN zostáva aj naďalej na nízkej úrovni. Podľa Putina však sankcie blokujúce vývoz a predaj hnojív EÚ odstránila len čiastočne, napísala agentúra Reuters.

„Informoval som Guterresa, že sa v prístavoch Európskej únie nazhromaždilo 300 000 ton ruských hnojív. Sme pripravení ich bezplatne previezť do rozvojových krajín," uviedol Putin. Zároveň obvinil EÚ, že „sebecky" umožňuje Rusku predávať hnojivá len členským štátom Únie.

Moskva viní západ za potravinovú krízu

Rusko a Ukrajina sa pred inváziou podieľali na celosvetovom vývoze pšenice približne jednou tretinou. Rusko je tiež významným vývozcom hnojív. Vojnový konflikt ohrozil dodávky potravín najmä do rozvojových krajín a Moskva dlhodobo tvrdí, že za hroziacu potravinovú krízu je zodpovedný Západ.

Prístup ruských hnojív na svetový trh bol súčasťou dohody o dodávkach obilia z čiernomorských ukrajinských prístavov, ktorú v júli uzavrelo Rusko, Ukrajina, Turecko a OSN. Rusko vďaka dohode ukončilo vojenskú blokádu ukrajinských prístavov, z ktorých teraz pravidelne vyplávajú nákladné lode.

Ďalšie dôležité správy

WA 32 Džibuti - Pracovníci stoja na palube lode MV Brave Commander, ktorá prepravila obilie z ukrajinského čiernomorského prístavu Pivdennyj do prístavného mesta Džibuti v utorok 30. augusta 2022. Ide o prvú loď prenajatú Svetovým potravinovým programom OSN (WFP), ktorá opustila Ukrajinu od začiatku ruskej invázie z februára tohto roku. Preprava obilia vypestovaného na Ukrajine, ktorá je spolu s Ruskom najväčším vývozcom obilnín na svete, je možná na základe dohody uzavretej v júli Kyjevom a Mos
Neprehliadnite

Moskva varuje, že nemusí predĺžiť dohodu o vývoze obilia z Ukrajiny