Pred 90 rokmi režim Josifa Stalina na Ukrajine spôsobil zničujúci hladomor, ktorý usmrtil 3,9 milióna ľudí. Do dejín sa zapísal ako Holodomor a išlo o genocídu hladom, píše Politico.
Hlad ako metóda agresie
Vladimir Putin, ktorého invázia sa na bojovom poli zastavila, sa teraz snaží vyhladovať Ukrajinu k podriadeniu sa.
Ruskí vojaci zničili polia, poľnohospodárske stroje a zamínovali bohatú pôdu, kde mohli rásť plodiny. Ukrajinské tradičné zásobovacie trasy boli zdevastované, prístavy sú pod kontrolou Ruska.
„Jediné vysvetlenie je, že (Rusi) chcú vytvoriť hlad a použiť túto metódu ako metódu agresie,“ povedal 23. marca eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski. „Je to metóda podobná tej, ktorú sovietsky režim proti Ukrajine použil v 30. rokoch 20. storočia,“ dodal.
Ukrajina žiada o osivá
Pokus o zničenie potravinárskeho a poľnohospodárskeho sektora na Ukrajine – zemi známej pre svoju černozem – je stavom núdze, ktorý u agentúr núdzovej pomoci podnietil zúfalú honbu za doručením zásob a záchranou životov. Ide takisto aj o dlhodobú hrozbu pre európske trhy a široký svet. Niektoré z najchudobnejších národov v Afrike a na Blízkom východe budú v najbližších mesiacoch a rokoch čeliť svojim vlastným potenciálnym potravinovým krízam, ak im dôjdu životne dôležité dodávky z Ukrajiny.
Ukrajina sa na Európu obracia s prosbou o pomoc. V liste z 24. marca Roman Leščenko, vtedajší ukrajinský minister poľnohospodárstva, „urgentne“ požiadal EÚ v rámci balíka humanitárnej pomoci o miliardy osív – na pestovanie kapusty, červenej repy, mrkvy a paradajok.
Leščenko napísal, že Rusko sa snaží využiť masový hlad ako zbraň, rovnako ako to urobil Stalin v 30. rokoch 20. storočia. „Mnoho krajín a medzinárodných spoločností spojilo sily, aby Ukrajine poskytli potravu a predišli hladomoru na Ukrajine, o ktorý sa Rusko na Ukrajine usiluje už po druhýkrát, čo nám pamäť siaha,“ povedal.
Svetový potravinový program (WFP) dodal humanitárne zásoby potravín do miest Charkov a Sumy, vyplynulo z aktualizácie, ktorú uverejnila agentúra OSN. Rozširuje distribúciu chleba v Charkove a ostatných mestách a rozmiestnil približne 40 000 ton potravín v kľúčových oblastiach Ukrajny, akými je Dnipro, ako aj v susedných krajinách.
Humanitárne konvoje nestačia
No dodávky pomoci samotné humanitárne konvoje stačiť nebudú, hovoria obchodní lídri krajiny. Dmytro Los, šéf obchodnej asociácie a poradca ukrajinskej najväčšej potravinárskej spoločnosti MHP, povedal: „Ak si niekto bude myslieť, že môže vyriešiť tento problém prostredníctvom humanitárnych transportov na Ukrajinu, tak je to jednoducho nemožné.“
Žiada EÚ o bezúročné pôžičky s cieľom udržať 40 z najväčších agropotravinárskych spoločností Ukrajiny nad vodou. Podľa ukrajinskej vlády, veľkosť zeme, na ktorej sa túto jar bude siať by sa mohla skresať o viac než polovicu, z 15 miliónov hektárov na približne 6 miliónov.
Cieľom je agropotravinárstvo
Existujú dôvody veriť v to, že Ukrajina sa môže vyhnúť úmrtiam spôsobených hladom v rozsahu Holodomoru. Ukrajinská armáda proti ruským silám tvrdo bojuje a poľnohospodársky sektor krajiny robí to isté.
Krajina vybudovala strategické zásoby potravy vrátane ročného objemu pšenice na výrobu chleba. Keďže vyváža toľko potravín, produkuje oveľa väčšie množstvá než sama spotrebuje. Napriek vojne sa začalo jarné siatie v 20 regiónoch Ukrajiny. No pokiaľ sa ťahá vojna nie je nič isté – ani to, či zásoby prežijú alebo sa zozbiera úroda.
Najväčší problém ukrajinskej potravinárskej výroby môže byť dlhodobý. Bude pravdepodobne trvať roky, kým sa poľnohospodársky sektor krajiny po invázii obnoví, najmä pokiaľ jeho schopnosť obchodu ostane aj naďalej kompromitovaná.
Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusi „robia všetko pre to, aby zničili náš poľnohospodársky potenciál.“ Putinovým cieľom je podľa neho vyprovokovať potravinovú krízu – nielen na Ukrajine, ale aj vo svete.