Vladimír Putin v reakcii na americké testovanie rakety s doletom približne 500 kilometrov Spojené štáty varoval, že skúšky nových rakiet môžu viesť k obnoveniu pretekov v zbrojení. USA začali s testami po tom, ako začiatkom augusta oficiálne odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF).
V platnosti je však stále Dohoda o znížení počtu strategických zbraní (START), ktorú Rusko a Spojené štáty podpísali v roku 2010. Táto dohoda, ktorej platnosť sa skončí až v roku 2021, reguluje počty jadrových zbraní, ktorými môžu obe strany disponovať.
V. Putin tiež hovorí o novej hrozbe pre Rusko, ktorá je s americkými testami rakiet spojená. Ruský prezident počas nedávneho stretnutia s fínskym prezidentom Saulim Niinistöm poznamenal, že podľa jeho názoru museli Spojené štáty začať nové rakety vyvíjať dlho predtým, ako zverejnili svoj úmysel od zmluvy INF odstúpiť.
Americkí predstavitelia zdôrazňujú, že neplánujú začať s vývojom jadrových rakiet. Podľa vyjadrenia amerického ministra obrany Marka Espera je aktuálne testovanie nového druhu konvenčných rakiet krátkeho doletu reakciou na predchádzajúce porušovanie zmluvy INF zo strany Ruska.
V. Putin taktiež poznamenal, že Rusko má v pláne na nové hrozby zodpovedajúcim spôsobom reagovať. Predstavitelia oboch krajín sa prostredníctvom vzájomného obviňovania pokúšajú zbaviť zodpovednosti za vznik medzinárodných tenzií v oblasti vývoja zbraní.
„Je to všetko poľutovaniahodné. USA zjavne smerujú k eskalácii vojenského napätia“, povedal v utorok námestník ruského ministerstva zahraničných vecí Sergej Riabkov. Zároveň tvrdí, že Rusko sa nemá v pláne nechať zatiahnuť do pretekov v zbrojení a ani nemá v úmysle začať s rozmiestňovaním rakiet. Podmienkou však je, že Spojené štáty, ktoré už teraz majú na európskom území uložených približne 150 rakiet s jadrovými hlavicami, nesmú začať s rozmiestňovaním nových rakiet v zahraničí.