Keď sa v dôsledku západných sankcií pevnosť Rusko, ktorú Maxim Oreškin pomáhal vybudovať, stala o niečo menej nedobytnou, prišiel tento ekonomický poradca ruského prezidenta Vladimira Putina s pre seba typickým gambitom, ktorým sa ekonomické obliehanie Kremľa pokúsil prelomiť, píše Bloomberg.

Ťaženie Ruska na Ukrajine netrvalo ešte ani mesiac a blesková vojna sa postupne začala meniť na zákopovú. Rovnako tvrdý bol aj ekonomický úder, keď Moskva čelila štátnemu bankrotu a rubeľ sa ocitol v strmhlavom páde.

Putin sa však nedal a 23. marca úder vrátil, keď svojim európskych protivníkov vyzval, aby svoje obrovské účty za zemný plyn dovážaný z Ruska platili v rubľoch. Autorom tejto hazardnej hry, ktorej pravidlá si šéf Kremľa okamžite osvojil, je práve Oreškin.

Od 24. februára, keď ruské vojská na Putinov rozkaz vpadli na Ukrajinu, pôsobí tento štyridsaťročný ekonóm ako jeden z najbližších poradcov ruského prezidenta, ktorého úlohou je efektívne odpovedať na ekonomické kroky Západu namierené proti Rusku za jeho agresiu voči Ukrajine.

„Teraz sa snažia prísť na to, ako tie sankcie obísť a celkom sa im darí,“ komentoval úsilie Ruska bývalý Putinov ekonomický poradca Sergej Guriev, ktorý neskôr emigroval do Francúzska a v súčasnosti stojí na čele Parížskeho inštitútu politických vied (Sciences Po). „Ale všetky zarobené peniaze aj tak idú na financovanie vojny,“ dodal Guriev.

Oreškinova obrana pomohla Kremľu vyhnúť sa najhorším ekonomickým škodám, ktorých sa Rusko obávalo po prvej vlne západných sankcií. Odľa expertov zaznamená ruská ekonomika oproti pôvodným odhadom len polovičný prepad.

Aj rubeľ sa z prvotného strmhlavého letu úspešne spamätal, keď do štátnej pokladnice začali prúdiť desiatky miliárd dolárov a eur za energie a iný ruský export.

„Využitie schémy ‚plyn za ruble‘ pokladám za efektívne,“ povedal pre Bloomberg Oreškin, ktorý však odmietol prezradiť, do akej miery je jej autorom.

Ako bývalý pracovník ruskej expozitúry francúzskej banky Société Générale teraz Oreškin využíva svoje západné skúsenosti a na čele tímu Putinových ekonomických poradcov sa snaží otupiť ostrie západných sankcií. V tomto úsilí však nie je sám.

Jeho kohortu technokratov dopĺňajú napríklad aj viceguvernér ruskej centrálnej banky Alexej Zabotkin a námestník ministra financií Vladimir Kolyčev.

Obaja sú absolventmi elitných ruských ekonomických vysokých škôl a obaja svoje skúsenosti z pozícií u európskych veriteľov zužitkovali v štátnej investičnej banke VTB Capital, odkiaľ zamierili do vysokých štátnych funkcií.

Ďalšie dôležité správy

JB 27 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počas fóra Agentúry pre strategické iniciatívy  prostredníctvom videokonferencie v Moskve 20. júla 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin attends the forum of the Agency for Strategic Initiatives via videoconference in Moscow, Russia, Wednesday, July 20, 2022. (Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Sankcie sú pozvánkou na odvetu. Rubeľ silnie bok po boku s Putinom, píše The Guardian