Ruský prezident Vladimir Putin sa pokúsil využiť Gazprom, aby zrazil Európu na kolená. Teraz sú však jeho snahy o posilnenie štátom kontrolovaného plynárenského giganta vydané na milosť a nemilosť Číny, píše Bloomberg.
Export Gazpromu sa roky zameriaval na Európu a málo investoval do kapacít na skvapalnený zemný plyn. Všetko sa ukáže, keď sa budúci týždeň ruský prezident stretne so svojím náprotivkom Si Ťin-pchingom v Pekingu. Kremeľ má záujem o nové vývozné dohody, keďže Čína je najväčším dostupným zahraničným trhom, ale aj tak nebude plnou náhradou za doterajšie európske odbytištia.
Dokonca aj v najlepšom prípade by ázijská superveľmoc predstavovala len asi dve tretiny objemov, ktoré kedysi prúdili do Európy. Aj ceny budú nižšie a zabezpečenie stálych dodávok by trvalo roky.
„Zdá sa, že Putin sa prepočítal, keď odrezal Európu,“ povedala Maria Snegovayaová z washingtonského Centra pre strategické a medzinárodné štúdie. „Veľkú časť európskeho trhu stratilo Rusko a geopolitický význam Gazpromu je pravdepodobne na ústupe.“
Dodávky do Európy sú len zlomkom toho, čo bývali pred Putinovou inváziou na Ukrajinu. V Rusku sa tak zvyšuje tlak na nahradenie niekdajšieho najväčšieho trhu predtým, ako sa to odrazí v ekonomike, tvrdí Oxfordský inštitút pre energetické štúdie. Ale Čína sa neponáhľa. „Nevidím veľkú šancu, aby Rusko dosiahlo tento rok novú dohodu o plyne s Čínou, a to aj napriek horlivosti na ruskej strane,“ povedal Kevin Tu, výkonný riaditeľ firmy Agora Energy Transition China. Peking už zvýšil dovoz ruskej energie, ale ťažia ho ďalšie geopolitické otázky.
Napriek klesajúcemu vývozu plynu a tržbám zostáva V. Putin optimistický. „Gazprom je sebavedomý a zvláda to,“ uviedol K. Tu na konferencii Ruský energetický týždeň v Moskve. Je presvedčený, že čínsky dopyt porastie a zároveň vyčítal Európe, že nenakupuje ruský plyn.
Čína nechala Gazprom čakať viac ako desať rokov, kým sa s ním dohodla a postavili ropovod Sila Sibíri. Oveľa menšia dohoda o dodávkach plynu z Ďalekého východu bola dosiahnutá v roku 2022, ale ukázalo sa, že je ťažké uzavrieť ďalšiu.
Neistota v súvislosti s vojnou a strata väčšiny európskeho trhu oslabili vyjednávaciu pozíciu Ruska, konštatuje Bloomberg. Aj keď Peking preukáže Putinovi dobrú vôľu dohodou o plyne, neponúkne rovnaké finančné podmienky ako Európa, povedal pod podmienkou zachovania anonymity bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti, pričom dodal, že na vine je zaťahovanie Gazpromu do politiky.