Už viac ako 6,3 milióna Ukrajincov utieklo zo svojej krajiny v dôsledku ruskej invázie. Európska únia privítala ukrajinských utečencov a umožnila im vstúpiť do jej 27 členských krajín bez víz a žiť a pracovať tam až tri roky. Existuje však nepríjemná realita, píše hongkonský spravodajský server Asia Times. Podľa neho sú ukrajinskí utečenci takisto politickými pešiakmi ruského prezidenta Vladimira Putina s cieľom politicky destabilizovať Európsku úniu a NATO.

Napríklad, píše server, mnohí Poliaci spočiatku ponúkali Ukrajincom pomoc. Ale teraz existujú náznaky, že súcit verejnosti vyprcháva.

Vyše 30 miliárd dolárov

Okrem toho z analýzy think tanku Centrum pre globálny rozvoj vyplýva, že prijímanie ukrajinských utečencov by mohlo stáť európske krajiny len v prvom roku viac ako 30 miliárd dolárov. To by mohlo predstavovať nové výzvy pre európske hospodárstvo, ktoré je už teraz pod tlakom vysokej inflácie.

Asia Times taktiež pripomínajú, že experti na národnú bezpečnosť v posledných rokoch čoraz viac považujú migráciu za kľúčový faktor, ktorý môže ovplyvniť politickú stabilitu. Náhly príchod mnohých prisťahovalcov totiž môže zahltiť bývanie, zdravotnú starostlivosť a iné zdroje a otestovať trpezlivosť prijímajúcich populácií. Môže to vytvoriť širší tlak na politické koalície, ako je Európska únia, ktorá sa spolieha na to, že členské krajiny sa budú podieľať na nákladoch na prijímanie migrantov, hoci niektoré nie sú ochotné.

Nie je to Putinov prvý pokus

Toto však nie je Putinov prvý pokus využiť masovú migráciu na presadenie svojich politických ambícií v Európe, pokračuje spravodajský server s tým, že tento druh taktiky je známy zo sovietskej praxe „etnického inžinierstva" - teda snahu vystupňovať politické napätie na základe odlišného náboženského, etnického alebo jazykového pôvodu ľudí.

Podľa západných predstaviteľov a expertov Putin pomohol vytvoriť aj migračnú vlnu z Blízkeho východu v rokoch 2015 a 2016 . V tomto čase dorazilo do do Európy približne 1,3 milióna ľudí. Väčšina zo Sýrie, kde zúrila občianska vojna.

Putin a sýrsky prezident Bašár Asad použili bomby a iné zbrane, aby terorizovali civilistov, prinútili ich opustiť svoje domovy a odísť do Turecka a krajín Európskej únie, konštatoval server Asia Times.

V reakcii na vlnu nových prisťahovalcov Európska únia súhlasila s prijatím sýrskych utečencov, ktorí boli v Turecku. Avšak Maďarsko, Poľsko, Slovensko a Česká republika utečencov odmietli prijať.

Podľa Asia Times to viedlo k politickému napätiu medzi členskými krajinami EÚ a nárastu protimigrantských a nacionalistických politických strán v Taliansku a Nemecku, ktoré prijali veľký počet Sýrčanov. Okrem toho obavy verejnosti z prisťahovalcov viedli britských občanov k tomu, aby v roku 2016 hlasovali za odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Inšpirovaný Lukašenko

Hongkonský server pripomína, že niekoľko mesiacov pred vojnou na Ukrajine sa Putinom inšpiroval aj jeho spojenec - bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. Verejne sľúbil ľuďom z Iraku a iných krajín, že ak prídu do Bieloruska, pomôže im prejsť do Európskej únie. Lukašenko poskytol migrantom bezplatnú prepravu do Bieloruska a na poľské hranice. Poľská pohraničná stráž však týmto migrantom nedovolila prejsť cez hranicu.

V decembri 2021 predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová označila Lukašenkovu taktiku za „hybridný útok“.

V súlade s predchádzajúcou taktikou Moskvy počas sýrskej vojny sa tak ruská armáda aj teraz zameriava na civilistov na Ukrajine - núti milióny, aby utiekli zo svojich domovov a napokon z krajiny. Putin totiž vie, že ekonomická úzkosť živí protimigračnú rétoriku v niektorých európskych krajinách. Môže to viesť k vytvoreniu nových hrozieb pre solidaritu v rámci EÚ, a teda aj pre európsku bezpečnosť, dodali Asia Times.

Ďalšie dôležité správy

Otvorenie veľkokapacitného centra, zriadeného z dôvodu pretrvávajúceho vojenského konfliktu na Ukrajine a pomoci utečencom na Poštovej ulici v Žiline 8. apríla 2022. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Ukrajinskí utečenci na Slovensku často pracujú na málo kvalifikovaných pozíciách