Ruský prezident Vladimír Putin podpísal zákon, podľa ktorého sa v Rusku nebudú plniť rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva prijaté po 15. marci. Oznámil to v sobotu Kremeľ. Zákon tento týždeň schválili ruskí poslanci a senátori.

Odškodnenie iba v rubľoch

Rusko v polovici marca ohlásilo odchod z Rady Európy, pod ktorú štrasburský súd spadá. Podľa nového zákona sa bude odškodnenie, ktoré nariadil súd, odteraz vyplácať iba v rubľoch a iba na účty v ruských bankách. Peňažné odškodnenie môže generálna prokuratúra vyplácať do 1. januára 2023. Rozsudky Európskeho súdu pre ľudské práva nabudúce nebudú dôvodom na zmenu rozhodnutia ruských súdov.

Rada Európy (RE), ktorá dohliada na stav demokracie a ľudských práv vo viac ako štyroch desiatkach členských krajín, 16. marca oznámila, že kvôli invázii na Ukrajinu vylúčila Rusko. Výbor ministrov RE vo vyhlásení uviedol, že Ruská federácia prestáva byť po 26 rokoch členskou krajinou organizácie.

Členom Rady Európy bolo od roku 1996

Rusko sa členom Rady Európy, ktorá nijako nesúvisí s Európskou úniou, stalo v roku 1996. Jeho odchod z tejto organizácie okrem iného znamená, že nebude viazané Európskym dohovorom o ochrane ľudských práv.

Výbor Rady ministrov RE pozastavil členstvo Ruska v tejto inštitúcii deň po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, kam ruské vojská vpadli 24. februára.

Koniec aj pre Európsky súd pre ľudské práva

Ukončenie ruského pôsobenia v Rade Európy znamená odchod zo všetkých jej mechanizmov, vrátane Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu. Na ten je všeobecne možné sa obracať so sťažnosťou po tom, čo jednotlivci vyčerpali všetky vnútroštátne opravné prostriedky.

Jednotlivci, ktorí sa sťažujú na porušenie svojich práv, sa teda musia najprv obrátiť na súdy danej krajiny, a to vrátane tribunálov najvyšších. Podľa agentúry AFP je Rusko krajinou, ktorej kauzami sa súd v Štrasburgu zaoberá najčastejšie.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin
Neprehliadnite

Kam až siaha Putinov imperiálny sen? Pozrite si mapu