Čínsky prezident Si Ťin-Pching pre lockdown zapríčinený koronavírusom takmer tisíc dní nepodnikol nijakú zahraničnú návštevu. A možno aj v dôsledku tejto skutočnosti sa jeho krajina ocitá v čoraz väčšej izolácii západného sveta vedeného Spojenými štátmi.
Vari aj preto sa generálny tajomník čínskej komunistickej strany a autoritársky líder rozhodol prerušiť cestovateľský pôst a vydať sa do zahraničia.
Jeho cesta potrvá od stredy do piatka a Si sa počas nej zúčastní na summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu v uzbeckom meste Samarkand. Ešte predtým navštívi Kazachstan, kde pred deviatimi rokmi predstavil svoj obchodný a infraštruktúrny plán novej Hodvábnej cesty.
Si a Putin sa stretnú osobne
Na samarkandskom summite by sa podľa vyjadrenia Kremľa mal čínsky líder stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Pôjde o prvé osobné stretnutie oboch autoritárskych lídrov po tom, čo Rusko vo februári vojensky napadlo Ukrajinu. Práve ním chce Peking ukázať svetu, akú nezastupiteľnú úlohu zohráva vzťah medzi Čínou a Ruskom v boji proti globálnemu vplyvu Spojených štátov.
Počas oboch návštev má Si takisto v pláne propagovať svoju víziu sveta, v rámci ktorého Čína rozširovať svoje záujmy bez toho, aby sa musela obávať hrozby ekonomického a vojenského tlaku zo strany Spojených štátov. Je pravdepodobné, že s touto agendou predstúpi čínsky líder v októbri aj pred delegátov 20. zjazdu Komunistickej strany Číny, na ktorom by si už po tretí raz mohol zabezpečiť post lídra druhej najväčšej ekonomiky sveta.
Ide o globálne záležitosti
„Si Ťing-pching sa pokúša presmerovať globálne záležitosti tak, aby ubral na dôležitosti západným inštitúciám a propagoval zoskupenia a inštitúcie, ktoré sú priaznivejšie naklonené záujmom a svetonázoru Číny,“ povedal pre Bloomberg Trey McArver, spoluzakladateľ analytickej spoločnosti Trivium China.
Jeho stretnutie s Putinom „vysiela veľmi jasný signál, že Čína v tomto konflikte (s Ukrajinou) pokračuje v prikláňaní sa na stranu Ruska“. Čína však na druhej strane doteraz robila všetko preto, aby sa vyhla americkým sankciám za to, že Rusku pomáha zvíťaziť vo vojne proti Ukrajine, a to aj napriek skutočnosti, že Peking poskytuje Putinovi diplomatickú podporu a so svojím severným susedom udržiava čoraz čulejšie obchodné vzťahy. Záujem Číny o pomoc Moskve však, zdá sa, je skôr zameraný na brzdenie krokov USA, ktoré by sa jedného dňa mohli obrátiť aj proti Pekingu.
Zbrane nedodávajú
Bývalý čínsky minister zahraničných vecí Jang Ťie-čch' po stretnutí s odchádzajúcim ruským veľvyslancom Andrejom Denisovom povedal, že obe krajiny by mali spolupracovať na „propagácii a rozvoji medzinárodného poriadku spravodlivejším a rozumnejším smerom“. „Čína sa v priebehu vojny neodhodlala dodávať Rusku zbrane alebo vyspelú elektroniku,“ povedal pre Bloomberg šéf Inštitútu pre transformujúce sa ekonomiky fínskej centrálnej banky, pričom dodal, že Peking si dáva dobrý pozor, aby sa niečoho takého nedopustili, aspoň nie otvorene.
Rusko sa však k podpore svojho vojnového úsilia zo strany Číny až tak diskrétne nestavia. Moskva minulý týždeň zverejnila vyhlásenie tretieho najvyššie postaveného čínskeho predstaviteľa Li Šan-čua, ktorý v ruskej Štátnej dume povedal, že pekinskí lídri „plne chápu nevyhnutnosť všetkých opatrení, ktoré Rusko prijalo na ochranu svojich kľúčových záujmov, my mu poskytujeme pomoc“. Zároveň zdôraznil, že Rusko a Čína vystupňujú svoje úsilie, aby zabránili rozširovaniu NATO. „Budeme spoločnými silami bojovať proti jeho hegemónii a politike sily,“ citovala Li Šan-čua ruská štátna agentúra TASS. Za pozornosť stojí, že čínske ministerstvo zahraničných vecí a štátne médiá sa o jeho vyjadreniach ani nezmienili.
Nemá pre nich dobrého slova
Sám šéf Kremľa na západné demokracie zaútočil len minulý týždeň na ekonomickej konferencii vo Vladivostoku, na ktorej sa zúčastnil aj sankcionovaný šéf mjanmarskej junty Min Aun Hlain či indický premiér Naréndra Módí. „Západné krajiny sa usilujú zachrániť včerajší svetový poriadok, ktorý im vyhovuje, a nútia každého žiť podľa hanebných akože pravidiel, ktoré si sami vymysleli,“ povedal vo Vladivostoku Putin, čím predznačil, v akom duchu sa bude niesť samarkandské stretnutie Šanghajskej organizácie pre spoluprácu. Táto skupina navyše zastupuje 42 percent svetovej populácie a môže sa pochváliť 25 percentami globálneho hrubého domáceho produktu.
Aj napriek tomu, že OŠS je skôr o symbolike ako o niečom hmatateľnom, ekonomické vzťahy v rámci skupiny sú nesmierne dôležité. V čase, keď vo svete zúri inflácia, je Rusko pre členov organizácie, ako je India, zdrojom lacnej energie, ktorej jej dodáva stále viac. A nezaostáva ani Čína, ktorej obchodné vzťahy s Ruskom sa napriek uvaleniu západných sankcií na Moskvu mimoriadne zintenzívnili.
Obchody prekvitajú
Ruský export do Číny sa podľa údajov Medzinárodného menového fondu zvýšil o 50 percent, pričom za prvých päť mesiacov tohto roka dosiahol hodnotu 40,8 miliardy dolárov. Obrovský nárast sa týka aj plynu a ropy. A Putin má v úmysle využiť nadchádzajúce rozhovory s čínskym prezidentom na ďalšie rozšírenie obchodných vzťahov medzi oboma veľmocami. Pôjde mu najmä o zvýšenie dovozu priemyselných produktov a technológií na zaplátanie diery, ktorú v dôsledku sankcií po sebe zanechal tovar predtým dovážaný zo západných krajín, povedal expert na rusko-čínske vzťahy Vasilij Kašin s tým, že „po úteku západných značiek“ Rusku pomáha najmä čínsky export áut, televízorov a smartfónov.
Rád rokuje s priateľmi
A návšteva Si Ťin-pchinga v Uzbekistane a Kazachstane má aj významný politický rozmer. Bude totiž preňho dobrým odrazovým mostíkom, vďaka ktorému sa pred novembrovým summitom G20 na indonézskom Bali pohodlne vráti na medzinárodnú scénu. Si uprednostňuje rokovanie s „priateľmi a partnermi“, aby summit G20 nebol po covidovej izolácii jeho prvou zahraničnou návštevou, myslí si riaditeľ inštitútu čínskych štúdií Londýnskej univerzity Steve Tsang.
Čína a Si Ťin-pching si pred návštevou Uzbekistanu a Kazachstanu môžu nastaviť agendu, „čím si pred summitom G20 nemôžu byť istí. „Stretnutie so Spojenými štátmi a Západom nie je pre nich z hľadiska dôležitosti rovnaké,“ dodáva Tsang.