Ruský prezident Vladimir Putin bezohľadne využíva neutešenú situáciu vnútorne vysídlených Sýrčanov. Rusko v piatok vetovalo rezolúciu Bezpečnostnej rady (BR) OSN, ktorá by predĺžila cezhraničnú pomoc na severozápade Sýrie o rok. V severosýrskej provincii Idlib sa pritom nachádzajú približne štyri milióny ľudí, ktorí sú na pomoc prúdiacu do krajiny cez hraničný priechod Báb al-Hawá odkázaní, píše Deutsche Welle (DW).
Geopolitický šach
Putin, ktorý opäť raz zneužíva ľudí na realizáciu svojich politických cieľov, by tak mohol vyvolať vlnu hromadnej migrácie nasmerovanú do Turecka a Európskej únie. Ak v zákulisí OSN nedôjde k nejakej zákulisnej dohode, Putin bude mať na svojej geopolitickej šachovnici k dispozícii štyri milióny pešiakov, ktorí po zatvorení Báb al-Hawá, nachádzajúceho sa neďaleko neďaleko tureckého mesta Iskenderun, zostanú odrezaní od prístupu k základným životným potrebám a budú si musieť pomôcť sami. To však vôbec nie je jednoduché a Putinovi je to, súdiac podľa jeho agresie voči Ukrajine, úplne jedno.
Rusko totiž trvá na tom, že humanitárnu pomoc, ktorá na sever Sýrie prúdi, má mať pod kontrolou vláda sýrskeho prezidenta Bašára Asada, čo je podľa DW vzhľadom na zverstvá, ktoré tento režim za posledných 11 rokov napáchal, mimoriadne cynické.
Na státisícoch padlých a zavraždených alebo miliónoch tých, ktorí v dôsledku sýrskej občianskej vojny prišli o svoje domovy, ruskému prezidentovi záleží len pramálo.
Priatelia aj vojnoví zločinci
Jediným motívom jeho konania je strach z demokracie a slobody, ktorý zdieľa spoločne so svojím politickým spojencom Bašárom Asadom. A tak jeden vojnový zločinec podporuje druhého.
A Asad svojmu dobrodincovi nechce zostať nič dlžný. Sýria na Valnom zhromaždení OSN, ktoré sa konalo začiatkom marca, hlasovala proti proti výzve zastaviť boje na Ukrajine a len nedávno – koncom júna – sa okrem Ruska stala Sýria prvou krajinou, ktorá uznala zvrchovanosť tzv. Luhanskej a Doneckej republiky, dvoch samozvaných republík, ktoré s podporou Kremľa vznikli na východe Ukrajiny.
Kremeľ nič nepriznal
Aj keď Kremeľ nikdy nič také nepriznal, je celkom opodstatnené domnievať sa, že Putin chce zastavením humanitárnej pomoci prúdiacej na sever Sýrie vyvinúť tlak na EÚ a Turecko. Čo urobia ľudia, keď im hrozí hladomor? Utečú. A utečú tam, kde môžu očakávať pomoc.
Čiastočne môže s bremenom utečeneckej krízy pomôcť Turecko, ale jeho najväčšia váha opäť spočinie na bedrách západnej Európy, ktorá má ešte v živej pamäti krízu z roku 2015. A práve to je žolík v rukách ruského prezidenta.