Severoatlantická aliancia, ktorá vznikla počas studenej vojny, sa netransformovala na modernú realitu a stále žije v paradigme konfrontácie medzi blokmi, uviedol ruský prezident Vladimir Putin v stredu zverejnenom rozhovore pre televíziu Mir 24. Putin pripomenul, že hoci NATO bolo vytvorené počas konfrontácie medzi Západom a Sovietskym zväzom, teraz už neexistujú žiadne ideologické rozdiely medzi jednotlivými krajinami, a to ani v Európe. „Ale tieto materské znamienka studenej vojny sú v NATO veľmi viditeľné. Táto organizácia stále žije v paradigme konfrontácie medzi blokmi,“ domnieva sa šéf Kremľa. NATO je podľa neho stále veľmi ideologické „napriek rôznym vyhláseniam“, že by sa malo transformovať. Na otázku, či vidí paralely medzi NATO a Organizáciou Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB), vojenskej aliancie šiestich postsovietskych krajín vrátane Ruska, Putin odpovedal: „V tejto organizácii máme inú atmosféru.“ ODKB bola podľa jeho slov vytvorená už v nových podmienkach a sústreďuje sa na boj proti moderných hrozbám, akými sú terorizmus, extrémizmus, priekupníctvo drog a cezhraničná kriminalita.
V prípade, že by sa parlamentné voľby konali začiatkom apríla, zvíťazila by strana Smer-SD so ziskom 26,6 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu preferencii politických strán, ktorý agentúra FOCUS uskutočnila v dňoch 4. až 9. apríla formou osobného dopytovania. Na druhom mieste by sa podľa prieskumu umiestnila strana Sloboda a Solidarita so ziskom 13,7 percenta hlasov. Nasledovali by Ľudová strana Naše Slovensko (10,1 percenta), Slovenská národná strana (9,9 percenta), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti-NOVA (9,2 percenta), Sme rodina - Boris Kollár (8,1 percenta) a Most-Híd (6,9 percenta). Do parlamentu by sa dostalo aj Kresťanskodemokratické hnutie so ziskom 5,4 percenta. Rozdelenie mandátov v parlamente by podľa výsledkov prieskumu vyzeralo nasledovne: Smer-SD 45 kresiel, SaS 23, ĽSNS 17, SNS 17, OĽaNO-NOVA 15, Sme rodina - Boris Kollár 13, Most-Híd 11 a KDH deväť.
Prezident Andrej Kiska nebude zakladať politickú stranu, nebude kandidovať do NR SR, a tým pádom neuvažuje ani o funkcii premiéra. To, či bude opätovne kandidovať na najvyššiu ústavnú funkciu ako nezávislý, nestranícky kandidát, oznámi do konca septembra 2018. Vyplýva to zo slov prezidenta Andreja Kisku zverejnených na jeho facebookovej stránke. A. Kiska tak reagoval na dohady o tom, či bude v roku 2020 kandidovať do NR SR a prípadne sa uchádzať o kreslo premiéra. Doteraz jeho vyjadrenia neboli jednoznačné. Prezidentovo rozhodnutie súvisí aj s tým, že jeho manželka Martina Kisková čaká v auguste tretie dieťa. Je to po prvýkrát v histórii SR, keď sa prezidentovi alebo premiérovi počas výkonu funkcie narodí dieťa.
Ukončenie intervencií Českej národnej banky, ktoré vedie k posilňovaniu českej koruny, s vysokou pravdepodobnosťou ešte viac zníži dostupnosť kvalifikovanej pracovnej sily na Slovensku. Upozorňuje na to personálna agentúra McROY Group. „Výhodnejší kurz koruny voči euru totiž bude lákať na západ čoraz viac Slovákov a hrozí aj zníženie záujmu predovšetkým Moravanov o dochádzanie za prácou na Slovensko,“ uvádza sa v tlačovej správe personálnej agentúry.
Miera úspor domácností v eurozóne v štvrtom kvartáli 2016 podľa sezónne upravených údajov predstavovala 12 percent, čiže klesla z úrovne 12,3 percenta v predchádzajúcom štvrťroku. Miera investícií domácností v eurozóne, ktoré tvoria hlavne nákupy a rekonštrukcie obytných nehnuteľností, bola v období októbra až decembra minulého roka na úrovni 8,5 percenta, čiže medzikvartálne klesla, keďže v treťom štvrťroku bola vo výške 8,6 percenta. Informovali o tom v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat a Európska centrálna banka.
Rast globálneho obchodu by sa mal v tomto roku podľa predpovede Svetovej obchodnej organizácie (WTO) zrýchliť na úroveň 2,4 percenta. Vlani sa globálny obchod zväčšil iba o 1,3 percenta. Avšak vzhľadom na to, že veľká neistota v súvislosti s ekonomickou politikou v najbližšom období ohrozuje presnosť prognózy, WTO konštatuje, že rast by mohol byť v rozmedzí od 1,8 po 3,6 percenta. V budúcom roku globálny obchod podľa predikcie Svetovej obchodnej organizácie posilní o 2,1 až 4 percentá.
Policajné vyšetrovanie v Slovenských elektrárňach stále pokračuje. Pre portál vEnergetike.sk to potvrdil Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru doteraz obvinil šiestich ľudí. „V súvislosti s privatizáciou akciovej spoločnosti vedie trestné stíhanie voči piatim obvineným osobám pre obzvlášť závažný zločin porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku a voči jednej osobe pre zločin skresľovanie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie,“ dodal M. Wäldl.
Automobilka Volkswagen Slovakia investovala počas rokov 2012 až 2016 do svojich závodov celkovo 1,9 miliardy eur. V minulom roku dosiahla spoločnosť najvyšší obrat v svojej histórii, a to konkrétne 7,6 miliardy eur. Informovali o tom na stredajšom brífingu zástupcovia spoločnosti Volkswagen Slovakia.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal zákon, ktorý umožňuje odsúdiť bývalého prezidenta Viktora Janukovyča a jeho blízkych spolupracovníkov aj v ich neprítomnosti, in absentia. Informovala o tom v noci na stredu agentúra TASS s odvolaním sa na oficiálnu internetovú stránku ukrajinského parlamentu. Parlament prijal návrh daného zákona v prvom čítaní ešte 23. februára a v polovici marca bola legislatíva schválená aj v druhom čítaní. Porošenko prízvukoval dôležitosť tohto opatrenia s tým, aby bol „Janukovyč zbavený prezidentského titulu dôkladne rozhodnutím súdu, keďže súd stanovuje vinu, kým parlament dáva iba politické zhodnotenie“.
Čínsky prezident Si Ťin-pching zdôraznil potrebu ukončenia jadrového zbrojného programu Severnej Kórey a vyjadril ochotu spolupracovať v tejto záležitosti so Spojenými štátmi. Vývoj na Kórejskom polostrove bol predmetom jeho telefonátu s americkým náprotivkom Donaldom Trumpom, ktorý predtým zverejnil na sieti Twitter príspevky požadujúce od Číny aktívnejšiu úlohu. Si povedal Trumpovi, že Peking chce spolupracovať s Washingtonom na denuklearizácii Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), pričom trvá na riešení tohto problému mierovými prostriedkami. Dodal, že Čína bude udržiavať „komunikáciu a koordináciu“ s USA.
Taiwanský parlament schválil v utorok návrh zákona, ktorý zakazuje konzumáciu psov a mačiek. Porušenie tohto nariadenia bude trestané vysokými pokutami a maximálne dvojročným pobytom vo väzení. Zároveň bude zverejnené meno a fotografia previnilca. Prijatie tejto právnej normy má zlepšiť legislatívu ochrany zvierat v tejto ostrovnej krajine. Ide o prelomovú novelizáciu daného zákona a vôbec prvú právnu normu svojho druhu v Ázii, informovala v stredu spravodajská stanica BBC. Zákon tiež zakazuje vodenie zvierat z idúcich vozidiel. Taiwan v roku 2001 prijal legislatívu zakazujúcu predaj mäsa a kožušín zo zvierat ako mačky a psy pre „ekonomické účely“. Psie mäso bolo na Taiwane v minulosti bežne konzumované, v súčasnosti je však pes považovaný skôr za člena rodiny. Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen si vlani adoptovala tri vyslúžené vodiace psy.
Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.
Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.