Minulý týždeň vo štvrtok opätovne zvolili Vladimira Maua za člena predstavenstva ruského ropného gigantu Gazprom, čo vyvolalo dojem, že tento liberálny ekonóm si stále zachováva priazeň Kremľa. Tento dojem však nebol správny, píšu The Financial Times.

Prišla si poňho polícia

O niekoľko hodín neskôr moskovská polícia uviedla, že Maua zadržala pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu, čo len potvrdzuje domnienky, že v čase ruskej dobyvačnej vojny na Ukrajine si v Kremli ničím nemôžu byť istí ani jeho verní služobníci.

Mau, ktorý všetky obvinenia odmieta, nie je nijaký disident, no napriek tomu zostane v domácom väzení až do konca augusta. Ako rektor Ruskej akadémie národného hospodárstva a štátnej služby pri prezídiu Ruskej federácie (Ranepa) pripojil svoj podpis k otvorenému listu 260 vysokých škôl, ktoré sa zaviazali podporiť svojho prezidenta po tom, čo Putin nariadil, aby ruské vojská vpadli na Ukrajinu.

Vnútorná reforma

Mau sa namiesto otvorenej vzbury proti Putinovi rozhodol reformovať systém zvnútra. V rámci špeciálneho programu, ktorý vznikol v roku 2017, vychovala Ranepa 46 oblastných gubernátorov a akadémia takisto každoročne usporadúva fórum, na ktorom sa ruskí technokrati môžu posťažovať na hospodársku stagnáciu krajiny.

Mauovo zadržanie však znamená, že ani konštruktívna kritika za zatvorenými dverami nie je v Moskve žiadúca. „Toto len dokazuje, aký nemilosrdný tento režim je. Mau mal dobrý osobný vzťah s Putinom, ale to nič neznamená,“ vyjadril sa na margo Mauovej kauzy Kirill Rogov, niekdajší Mauov poradca, ktorý sa podieľal na vypracovaní ekonomického programu Ruska.

Nesúhlasia len mlčky

Viacero príslušníkov ruskej technokratickej elity s Putinovou vojnou na Ukrajine nesúhlasí, ale verejne o tom nie sú ochotní hovoriť. Iní sa zasa stali obeťami prenasledovania ako skúsený reformátor Anatolij Čubajs, ktorý pre nesúhlas s ruskou vojnou na Ukrajine odišiel z postu Putinovho osobitného predstaviteľa pre životné prostredie, a dnes údajne čelí trestnému stíhaniu.

„Po niekoľko prvých mesiacov (vojny) represálie medzi elitami nepodnikali,“ povedala politologička Jekaterina Šuľmanová, ktorá v marci odišla zo svojho postu v Ranepe. „Je zrejmé, že hlavnou úlohou bolo ukázať jednotný front a jednotu medzi elitami. Že nevezmú nohy na plecia alebo že sa medzi sebou nezačnú hádať, vysvetlila.

Prvý významný

A Mau sa teraz stal „prvou významnou osobou, ktorú po viacerých rokoch zadržali,“ dodala Šuľmanová s tým, že Putinov režim sa očividne neobáva „veľkých verejných protestov“.

Vojna postavila Maua, ktorý sa stále pokúšal nájsť nejaký modus vivendi s Kremľom, do pozície, v ktorej medzi svojimi priateľmi čelil kritike jeho hlasnejších odporcov. „Človek musí byť liberálny, ale nie až príliš,“ komentoval Mauovo zadržanie Rogov, ktorý z Ranepy odišiel v roku 2014 po ruskej anexii Krymského polostrova.

Akademici odchádzajú

Rusko po začiatku Putinovej vojny na Ukrajine opustilo viacero členov akademickej obce, ktorí sa vzhľadom na ruské dejiny možno aj oprávnene obávali o vlastnú bezpečnosť už len preto, že kroky svojej krajiny neschvaľovali.

Hneď by utekal

Ruská vláda navyše začala štandardizovaný európsky systém vyššieho vzdelávania nahrádzať čímsi, o čom tvrdí, že zohľadňuje „národné záujmy“. A najväčším tŕňom v oku Putinových najbližších spolupracovníkov, sú tzv. „systémoví liberáli“.

Tí môžu hocikedy prísť za prezidentom a povedať mu, že „títo ľudia sú proti tebe a stále pracujú v štátnych inštitúciách“, povedal Sergej Gurijev, ktorý spolu s  Michailom Chodorkovským, Dmitrijom Gudkovom založil niekoľko dní po Putinovej agresii ruský tzv. protivojnový výbor. „Ja byť na ich mieste, okamžite by som utiekol. Ale utekať bude čím ďalej tým ťažšie, dodal Gurijev.

Ďalšie dôležité správy

Druhá dcéra Vladimíra Putina - Katerina Tichonovova
Neprehliadnite

Rusi sa snažia nahradiť kolabujúci import. Do čela úsilia dosadili Putinovu najmladšiu dcéru