Nový sprísnený zákon má za cieľ ešte viac znížiť počet fajčiarov v krajine. V Rusku v súčasnosti fajčí asi 40 percent dospelej populácie, čo je takmer najviac na svete. Prezident Vladimir Putin chce tento počet znížiť do roku 2020 na 25 percent.
Presne pred rokom začal v Rusku platiť zákon zakazujúci fajčenie na verejných priestranstvách, ktorý zaviedol aj nové podmienky predaja tabakových výrobkov. Spotrebná daň z tabaku sa zvýšila až o 50 percent a zaviedla sa jednotná minimálna cena za cigarety. Tabakové firmy už nesmú sponzorovať športové, kultúrne či vzdelávacie podujatia a zakázaná je aj reklama na tabakové výrobky. Nová legislatíva tieto obmedzenia ďalej rozširuje.
„V prípade tohoto zákona sme sa spoliehali na výskumy v USA a v Európe. V tejto súvislosti sme úplne verili našim kolegom na Západe,“ vyhlásil šéf výboru pre verejné zdravie Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, Sergej Kalašnikov. Podľa neho zahraničné tabakové firmy, ktoré kontrolujú zhruba 90 percent ruského cigaretového trhu, ktorého hodnota je 20 miliárd dolárov (zhruba 14,7 miliardy eur), proti zákonu intenzívne lobovali.
Medzinárodným tabakovým spoločnostiam sa roky darilo vyrovnávať pokles predaja na západných trhoch silným dopytom v Rusku. Teraz tvrdia, že nové pravidlá idú príliš ďaleko.
Riaditeľ pre komunikáciu moskovskej pobočky tabakovej firmy British American Tobacco Alexander Ljutij uviedol, že posledné údaje síce ukazujú, že ruský tabakový trh poklesol o sedem percent, ale neberú do úvahy rast pašovaného tovaru z ďalších bývalých sovietskych republík. „Ceny cigariet rastú rýchlejšie ako disponibilné príjmy spotrebiteľov. To vyvoláva príliv pašovaného tovaru a obmedzuje predaj legálnych cigariet,“ vyhlásil.
Podľa Kalašnikova vláda plánuje zvýšiť tlak na fajčiarov, aby prestali fajčiť, ďalším rastom spotrebných daní, ktoré už tento rok prudko stúpli. Spotrebná daň sa spravidla podieľa na cene škatuľky cigariet v Európe 60 percentami, v Rusku však len 17 percentami.
Proti zákazu fajčenia sú aj majitelia barov a reštaurácií, ktorí sa obávajú poklesu návštevnosti a príjmov. Podľa posledného prieskumu nezávislej ruskej firmy Levada Centre až 82 percent ruských reštaurácií očakáva, že im od nedele klesne počet zákazníkov.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že fajčenie ročne zabije na celom svete 5,4 miliónu ľudí. Pre silných ruských fajčiarov však zákaz nie je nič iné ako diskriminácia, napísala agentúra Reuters.
Podľa štatistík fajčí denne až 44 miliónov Rusov, teda asi 40 percent dospelej populácie. Alarmujúce je, že od 90. rokov klesol vek začínajúcich fajčiarov na 11 rokov a počet fajčiarok sa strojnásobil. Celkovo až 400-tisíc Rusov zomrie ročne na následky fajčenia.