Vladimir Putin potrebuje petrodoláre a potrebuje ich okamžite. Mnohí očakávali, že ruský prezident oficiálne vyhlási Ukrajine vojnu, čo by mu umožnilo vyhlásiť aj všeobecnú mobilizáciu záloh.

Bude embargo účinné?

Napriek tomu, že Putin by chcel na Ukrajinu vyslať viac svojich vojakov, nemôže to urobiť, píše pre The Moscow Times Sergej Guriev. Donúti ho nové embargo Európskej únie na dovoz ruskej ropy postupne ukončiť ukrajinské ťaženie?

Menej propagandy

Kremeľ už medzičasom mierne utlmil propagandu. Už sa prestalo hovoriť o dobytí Kyjeva. Jediným Putinovým cieľom v tejto chvíli už zrejme zostáva len dobytie východoukrajinského Donbasu.

Ani tam však nemá Putin víťazstvo zaručené, pretože práve tam Ukrajina spustila Operáciu spoločných síl, do ktorej sa zapojili jej najlepšie vycvičené jednotky. Tie sú čím ďalej tým lepšie vyzbrojované modernou vojenskou technikou západnej proveniencie.

Technika sa míňa

Naopak, Rusko o väčšinu svojej modernej techniky prišlo a západné sankcie mu neumožňujú nahradiť ju. Vzhľadom na to, že Moskva veľmi na výber nemá, je nútená siahnuť aj po starých tankoch zo sovietskej éry.

Jediným spôsobom, ako môže Putin nahradiť nedostatok techniky, je vyslať na Ukrajinu viac vojakov. Odvody do armády však nie sú veľmi obľúbené, takže Putin je nútený mladým ľuďom za službu vlasti zaplatiť.

Dobre zaplatení vojaci

A nejde o drobné. Regrúti vraj v súčasnosti dostávajú tritisíc až päťtisíc dolárov mesačne. Ani nedávne rozhodnutie ruských úradov zrušiť hornú vekovú hranicu pre službu v armáde a rozprávkové slúžne dostatok bojovníkov neprilákalo.

Nedávno zverejnené údaje ruského ministerstva financií naznačujú, že Putin si stúpajúce náklady spojené so svojou vojnou nemôže dovoliť. Zverejnené údaje v prvom rade potvrdzujú, že vojna je drahá, pričom vojenské výdavky v máji stúpli o 130 percent na v prepočte 9,8 miliardy eur, čo predstavuje šesť percent HDP.

Ropa pod cenu

Napriek tomu, že celosvetovo sú ceny ropy nesmierne vysoké, Rusko svoju ropu predáva nesmierne lacno – stačí mu 70 dolárov za barel surovej ropy Urals, čo je o 30 percent pod trhovou cenou, pričom globálna produkcia ropy sa má tento rok znížiť o desať percent.

Putinova závislosť na petrodolároch teda znamená, že vyhlásením embarga na import približne 90 percent ruskej ropy v priebehu nasledujúcich šiestich až ôsmich mesiacov zasiahla Európska únia Rusko tam, kde to najviac bolí.

Treba ďalšie opatrenia

Putin bude pravdepodobne v priebehu roka čeliť veľkej fiškálnej kríze, čo mu sťaží dlhodobé financovanie vojny na Ukrajine. Nieto ešte aby jeho armáda prepadla aj nejakú ďalšiu krajinu.

Problém spočíva v tom, že embargo z krátkodobého hľadiska Putinovi skutočne pomôže. Už len jeho vyhlásenie zapríčinilo, že ceny ropy prudko stúpli. Preto by Európa mala doplniť svoje ropné embargo ďalšími a okamžitými opatreniami.

Ďalšie dôležité správy

KK26 Düsseldorf - Na snímke búrka nad Düsseldorfom 19. mája 2022. Nemecká meteorologická služba (DWD) vo štvrtok varovala, že západ Nemecka môžu popoludní zasiahnuť silné búrky, ktoré by sa mohli tvoriť až do piatka, pričom hrozí aj vznik tornád. FOTO TASR/AP
A thunderstorm moves over Duesseldorf, Germany, Thursday, May 19, 2022. Germany’s national weather service has warned that the west of the country could see heavy storms starting later in the day and going into Friday, with a possibility
Neprehliadnite

Európska nafta bez Rusov: Nemci otočili a s Poliakmi uzavreli pakt