Putin komentoval výrazné ochladenie vzťahov Ruska so Západom, ktoré vyvolala jeho politika voči Ukrajine. Odmietol, že terajší tlak Západu dostane jeho krajinu do izolácie. „Vnímali sme osudovosť železnej opony. Touto cestou v žiadnom prípade nepôjdeme a nikto okolo nás múr stavať nebude. Je to nemožné,“ zdôraznil Putin.

Nič neukradli, nič nesprivatizovali 

Západ podľa Putina urobil chybu, keď namieril svoje sankcie na ľudí z prezidentovho blízkeho okolia. „Vychádzali z mylného predpokladu, že mám obchodný záujem na kontakte s ľuďmi zaradenými do zoznamu. Ich poškodením mierili na mňa. To však absolútne nezodpovedá skutočnosti,“ povedal ruský vodca.

Podľa Putina v Rusku oligarchické štruktúry neexistujú, miliardári nemajú vplyv na rozhodovanie štátu. Oligarchovia „zbohatli dávno a absolútne legálne. Nič neukradli, nič nesprivatizovali, ako sa to robilo v 90. rokoch“, povedal prezident. Dodal, že sankcie namierené proti ruským miliardárom blízkym Kremľu sú hrubým porušením ľudských práv.

Krym bol vodcovým osobným rozhodnutím

Zabratie Krymu bolo podľa Putina jeho osobným rozhodnutím a osoby zaradené na západný sankčný zoznam sa o tom dozvedeli z médií.

Anexia Krymu bola pre Putina strategickým rozhodnutím, ktoré sa určite skončí úspechom. „Sme jednoducho silnejší ako všetci ostatní, pretože máme pravdu. Keď ruský človek cíti pravdu, je neporaziteľný. Keď naopak necíti vnútornú istotu, čelí pochybnostiam, ktoré sú nebezpečné. V danom (krymskom) prípade pochybnosti nemám,“ uviedol šéf Kremľa.

Putin v rozhovore pripustil, že sa dopúšťa chýb, o konkrétnych príkladoch však hovoriť nechcel. „V takej rozsiahlej práci sa stáva, že niečo bolo možné urobiť inak, lepšie. Ale nejde o záležitosti globálneho, strategického charakteru,“ uviedol.

Putin: Nebudem doživotným prezidentom

Zdroj: SITA/AP

Vo funkcii hlavy štátu prezident „čiastočne“ pociťuje samotu. „Mám veľa práce, dokonca aj svoje dcéry vidím len raz, dvakrát za mesiac, a to sa ešte musím pozerať na hodinky,“ povedal prezident, ktorý sa tento rok na jar po niekoľkých rokoch odlúčenia rozviedol s manželkou Ljudmilou.

Poučený z KGB

Obe jeho dcéry Marija a Jekaterina vraj „samozrejme“ žijú v Rusku. Marija (29) donedávna žila v Holandsku, ktoré však opustila po júlovom zostrelení malajzijského lietadla nad východnou Ukrajinou. Väčšina obetí boli Holanďania a zo zodpovednosti za ich smrť Kyjev obvinil separatistov podporovaných Moskvou.

Občas sa vraj Putin vída s bývalými spolužiakmi. Nikoho z nich však nechcel menovať, pretože niektorí žijú v susedných postsovietskych krajinách vrátane Ukrajiny alebo Gruzínska. Verejná informácia o stykoch s Putinom by ich mohla ohroziť, povedal ruský prezident. „Sú to absolútne radoví ľudia,“ poznamenal prezident.

Pri hodnotení svojho okolia sa spolieha na priame osobné stretnutia. Vďaka svojmu dvadsaťročnému pôsobeniu v sovietskej tajnej službe KGB vraj dobre vie, ako sa zostavujú posudky. „Môj úsudok sa často rozchádza s úradnými dokumentami, ktoré dostávam. Riadim sa vlastnou mienkou o danom človeku, nie papiermi,“ uviedol Putin.