Ruský prezident Vladimir Putin v stredu v úvodnom príhovore na samite rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS v Kazani navrhol vznik obilnej burzy, ktorá by mohla byť neskôr rozšírená na obchod s ďalšími významnými komoditami. Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva zase vyzval na vznik alternatívnych platobných metód medzi členmi zoskupenia.
Koncept burzy BRICS
„Krajiny BRICS patria medzi najväčších svetových producentov obilnín, zeleniny a olejnín. Vzhľadom na to sme navrhli vznik obilnej burzy BRICS,“ povedal Putin svetovým lídrom z zoskupenia, ktorého členmi sú napríklad Čína, India, Brazília alebo Juhoafrická republika a je považované za konkurenciu skupiny ekonomicky vyspelých krajín G7.
Putin povedal, že burza „prispeje k vytváraniu spravodlivých a predvídateľných cenových indikátorov pre produkty a suroviny, ak sa zohľadní jej osobitná úloha v zabezpečení potravinovej bezpečnosti“.
„Uskutočnenie tejto iniciatívy pomôže ochrániť národné trhy pred negatívnymi vonkajšími zásahmi, špekuláciami a pokusmi o vytvorenie umelého nedostatku potravín,“ povedal Putin.
Oddelená platforma by podľa šéfa Kremľu mohla vzniknúť pre obchod s drahými kovmi a diamantmi. Putin sa tiež vyslovil za vznik investičnej platformy krajín BRICS, čo by podľa neho uľahčilo vzájomné investovanie medzi týmito štátmi a tiež by sa mohla používať na investície v ďalších krajinách takzvaného globálneho juhu.
Oblasť umelej inteligencie aj platieb
Putin tiež krajiny BRICS vyzval na vytvorenie aliancie pre umelú inteligenciu s cieľom regulovať a stanoviť etické normy pre sektor AI.
Lula da Silva v stredu účastníkom stretnutia v Kazani povedal, že nastal čas, aby členovia BRICS vytvorili nové metódy pre platobný styk medzi sebou. Poukázal pritom na to, že Nová rozvojová banka skupiny bola navrhnutá ako alternatíva voči tomu, čo označil ako zlyhávajúce brettonwoodske inštitúcie (Svetová banka a Medzinárodný menový fond).
Kroky smerujúce k finančnej integrácii medzi krajinami BRICS v stredu privítal indický premiér Naréndra Módí. Zdôraznil, že krajiny BRICS reprezentujú 40 percent svetovej populácie a 30 percent svetového HDP.
Juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa vyhlásil, že skupina BRICS má zásadnú úlohu vo vytváraní multipolárneho svetového poriadku a kazaňský samit je príležitosťou na vytvorenie spravodlivejšieho sveta.
Putin predtým vyhlásil, že želania pripojiť sa k BRICS vyjadrili viac ako tri desiatky krajín. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že napríklad v prípade Turecka nie je prekážkou ani jeho členstvo v NATO, ak sa Ankara rozhodne k BRICS pristúpiť.