Ruský prezident Vladimir Putin pridelil svojej vojenskej rozviedke významnejšiu úlohu na Ukrajine, uviedol v stredu spravodajský portál The Moscow Times s odvolaním sa na ruských bezpečnostných analytikov Andreja Soldatova a Irinu Boroganovú.

Dvojica tvrdí, že vedením spravodajských operácií na Ukrajine poverili Vladimira Alexejeva (61) , zástupcu náčelníka Hlavnej správy (GU) Generálneho štábu Ozbrojených síl Ruskej Federácie. Služba je skôr známa pod svojím predchádzajúcim názvom - GRU (Hlavná správa rozviedky).

Pôsobil v Sýrii, Donbase aj v špeciálnych jednotkách

The Moscow Times píšu, že Alexejev predtým zodpovedal za koordináciu vojenských kampaní v Sýrii a v regióne Donbas na východe Ukrajiny po tom, čo ho v roku 2011 vymenovali do jeho súčasnej pozície.

„Alexejev je tvrdý a sebaistý generál," uviedli Soldatov a Boroganová v spoločnej správe zverejnenej v pondelok, pričom poznamenali, že Alexejev predtým slúžil v ruských špeciálnych jednotkách. Špeciálne jednotky „sú tvrdí a lojálni dôstojníci, ktorí sa neostýchajú vo svojich metódach, ale v žiadnom prípade nie sú rafinovaní špióni,“ uviedla dvojica analytikov.

The Moscow Times píšu, že meno generálporučíka Alexejeva sa minulý týždeň objavilo v reportáži prokremeľskej televízie Cargrad o vyšších dôstojníkoch zodpovedných za ruskú vojnu na Ukrajine.

Čistky v FSB

Nasadenie Alexejeva do čela spravodajských operácií na Ukrajine sa odohralo po čistke približne 150 dôstojníkov z „konkurenčnej" Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) minulý mesiac a po „zdanlivom" zatknutí šéfa jej tzv. Piatej služby; oddelenia, ktoré bolo zodpovedné za poskytovanie spravodajských informácií o politickej situácii na Ukrajine a pestovanie podpory pre Kremeľ.

Soldatov a Boroganová však informovali, že Sergej Beseda, šéf Piatej služby FSB, sa nedávno vrátil do práce. Naznačili, že vymenovanie Alexejeva signalizuje Putinovu nedôveru voči FSB v ukrajinskej kampani.

Sankcie na Alexejeva za kyberoperácie a Skripaľa

Alexejeva sankcionovali Spojené štáty za kybernetické operácie zamerané na voľby v roku 2016 a Európska únia zas za otravu bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julie v roku 2018 v Británii.

Rusi meškajú

Soldatov a Boroganová správu zverejnili v čase, keď Pentagón vyhodnotil, že ruské sily sú „nesporne dva týždne alebo aj viac pozadu“ za plánom ukrajinskej operácie.

Putin „nedosiahol žiadny úspech, ktorý podľa nás chcel dosiahnuť, určite nie v plánovanom čase,“ povedal v utorok novinárom nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ obrany USA. „Nedomnievame sa, že by Rusi urobili nejaký znateľný alebo významný pokrok," dodal.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin predsedá zasadnutiu Bezpečnostnej rady prostredníctvom videokonferencie v rezidencii Novo-Ogarjovo pri Moskve v Rusku vo štvrtok 7. apríla 2022.
Neprehliadnite

Putin poslal šéfa „tajných“ z FSB do väzenia, je podozrivý z vlastizrady