Ruský prezident Vladimir Putin ani jeho bieloruský hostiteľ, prezident Alexandr Lukašenko, sa vo verejnom vyhlásení po pondelkovom stretnutí v Minsku nezmienili o Ukrajine.
Putin v krátkom vyjadrení označil Bielorusko za najbližšieho spojenca Ruska. Očakáva, že vzájomná obchodná výmena tento rok dosiahne rekordných 40 miliárd eur.
Bielorusko uviedlo do bojového režimu Iskander
Bielorusko uviedlo do pohotovostného bojového režimu raketové systémy S-400 a Iskander, ktoré mu dodalo Rusko, vyhlásil Lukašenko. Putin prítomných novinárov uistil, že Rusko nemá v pláne Bielorusko „pohltiť“, a povedal, že s Lukašenkom počas dnešného stretnutia preberal pokračujúcu spoluprácu na spoločných vojenských cvičeniach a vývoji novej vojenskej techniky.
Bielorusko od začiatku vojny na Ukrajine prepožičiava Rusku svoje územie na vykonávanie raketových útokov na napadnutú krajinu. O tom, že Rusko chce Bielorusku dodať raketové komplexy Iskander, ktoré môžu odpaľovať balistické rakety krátkeho doletu s potenciálne jadrovou hlavicou, informoval Putin v júni. Podľa tvrdenia hovorcu ukrajinského letectva Jurija Ihnata už Rusko týmito raketami na Ukrajinu z bieloruského územia útočilo.
Rozsiahle spoločné cvičenie
Ruskému vpádu na Ukrajinu predchádzalo vlani v zime rozsiahle spoločné cvičenie ruskej a bieloruskej armády v Bielorusku. Podľa dnešného Putinovho vystúpenia na konferencii v Minsku chcú obe krajiny v praxi spoločných manévrov pokračovať.
„Dohodli sme sa, že budeme pokračovať v praxi pravidelných spoločných cvičení a ďalších aktivít týkajúcich sa operatívnej bojovej prípravy,“ povedal ruský prezident. Podľa Putina sa ponúka aj možnosť, že sa Rusko bude podieľať na príprave posádok bieloruských armádnych lietadiel, prispôsobených na použitie munície so špeciálnou jadrovou bojovou hlavicou.
Načrtnutá vojenská a ekonomická spolupráca oboch krajín ale neznamená, že sa Rusko snaží Bielorusko "pohltiť“, upozornil Putin. Uviedol, že tieto „fámy“ sú pokusom nepriateľov Bieloruska a Ruska spomaliť „integračný proces“ oboch krajín. Rusko a Bielorusko tvoria formálne zväzové súštátie od roku 1999.
Lukašenko: Sme otvorení dialógu
Lukašenko podľa CNN uviedol, že napriek istým „ostrejším hranám“ vo vzájomných vzťahoch tieto dva štáty nachádzajú odpovede na všetky hrozby. Podľa AFP vyzval na užšiu vojenskú spoluprácu Bieloruska s Ruskom.
„Rusko a Bielorusko sú otvorené dialógu s ostatnými štátmi, vrátane európskych. Dúfam, že tieto čoskoro začnú načúvať hlasu rozumu,“ vyhlásil Lukašenko.
Pred návštevou Putina v Minsku sa špekulovalo, že bude tlačiť na Lukašenka, aby na Ukrajinu poslal bieloruské jednotky, ktoré by tak bojovali po boku Rusov. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však tieto úvahy odmietol ako „hlúpe nepodložené výmysly“.