Severokórejský vodca Kim Čong-un zablahoželal ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi k narodeninám a zároveň mu zagratuloval k „rozdrveniu hrozieb zo strany Spojených štátov", čo je najnovším znakom prehlbovania väzieb medzi oboma vyvrheľskými štátmi.
S rastúcou izoláciou Ruska v súvislosti s jeho vojnou na Ukrajine sa zvyšuje aj jeho hodnota v Severnej Kórei.
Portál Euractiv v spolupráci s agentúrou Reuters prinášajú prehľad severokórejsko-ruských vzťahov od čias Sovietskeho zväzu až po súčasnosť.
Politická podpora
Komunistická Severná Kórea vznikla na začiatku studenej vojny s podporou Sovietskeho zväzu. Severná Kórea neskôr bojovala s Juhom a jeho spojencami z USA a OSN v kórejskej vojne v rokoch 1950 - 1953 s rozsiahlou pomocou Číny a Sovietskeho zväzu.
Severná Kórea bola celé desaťročia mimoriadne závislá od sovietskej pomoci, a keď sa Sovietsky zväz v 90. rokoch 20. storočia rozpadol, vyvolalo to na severe smrteľný hladomor.
Vedúci predstavitelia Pchjongjangu mali tendenciu využívať Peking a Moskvu na vzájomné vyvažovanie. Kim Čong-un mal spočiatku pomerne chladné vzťahy s oboma krajinami, ktoré sa pripojili k Spojeným štátom a uvalili na Severnú Kóreu prísne sankcie v súvislosti s jej jadrovými testami.
Po jadrovej skúške svojej krajiny v roku 2017 však Kim podnikol kroky na nápravu vzťahov.
V roku 2019 sa Kim a Putin prvýkrát stretli na samite v ruskom meste Vladivostok.
Odvtedy sa Rusko pridalo k Číne a postavilo sa proti novým sankciám, pričom v máji vetovalo snahu vedenú USA a prvýkrát od roku 2006, keď začala trestať Pchjongjang, verejne rozdelilo Bezpečnostnú radu OSN.
Vojnová podpora Ukrajiny
Severná Kórea opätovala Moskve verejnú podporu po tom, ako Rusko vtrhlo na Ukrajinu. Bola jednou z mála krajín, ktoré uznali nezávislosť odtrhnutých ukrajinských regiónov, a tento týždeň vyjadrila podporu Ruskom vyhlásenej anexii častí Ukrajiny.
„Špeciálna vojenská operácia" Moskvy na Ukrajine nastolila novú geopolitickú realitu, v ktorej sa Kremeľ a (Severná Kórea) môžu čoraz viac zbližovať, možno dokonca až do takej miery, že sa obnoví kvázi spojenecký vzťah, ktorý existoval počas studenej vojny," napísal v nedávnej správe pre 38 North Artyom Lukin, profesor na Ďalekovýchodnej federálnej univerzite vo Vladivostoku.
Je pozoruhodné, že Pchjongjang začal používať nové slovné spojenie „taktická a strategická spolupráca" na opis svojich vzťahov s Ruskom, dodal.
Spojené štáty uviedli, že Rusko oslovilo Severnú Kóreu v súvislosti s nákupom miliónov nábojov a iných zbraní na doplnenie zásob vyčerpaných vojnou. Rusko aj Severná Kórea toto tvrdenie popreli.
Hospodárske väzby
Prevažná väčšina severokórejského obchodu ide cez Čínu, ale Rusko je tiež potenciálne dôležitým partnerom, najmä pokiaľ ide o dodávky ropy, uviedli experti. Moskva poprela, že by porušila sankcie OSN, ale ruské tankery boli obvinené, že pomáhajú obchádzať limity na vývoz ropy do Severnej Kórey, a pozorovatelia sankcií uviedli, že robotníci zostali v Rusku napriek zákazu.
Obchod a kontakty medzi obyvateľmi oboch krajín sa po vypuknutí pandémie takmer úplne zastavili a Severná Kórea zaviedla uzavrela hranice, pričom v jednom momente prinútila ruských diplomatov, aby vlakom vrátili domov.
Ruskí predstavitelia otvorene diskutovali o „práci na politických dohodách" s cieľom zamestnať 20-tisíc až 50-tisíc severokórejských robotníkov napriek rezolúciám Bezpečnostnej rady OSN, ktoré takéto dohody zakazujú.
Ruskí predstavitelia a vedúci predstavitelia separatistických regiónov na Ukrajine tiež diskutovali o možnosti, aby severokórejskí pracovníci pomohli pri obnove týchto vojnou zničených oblastí.