Strana Jednotné Rusko tak bude mať vďaka rekordnému zisku pravdepodobne o viac než 100 mandátov viac než dosiaľ, a bude tak môcť sama meniť ústavu. Zatiaľ čo po voľbách z roku 2011 mala hlavná vládna strana v Štátnej dume 238 zo 450 mandátov, teraz ich bude mať podľa predbežných prepočtov 343.
V. Putin sa tak podľa agentúry AFP môže v pokoji pripravovať na zisk štvrtého prezidentského mandátu v roku 2018 a bude mať voľné ruky na presadenie úsporného rozpočtu súvisiaceho s padajúcimi cenami ropy a zemného plynu na svetových trhoch.
Nepríjemnosťou pre Kremeľ je však slabá volebná účasť - 47,8 percenta v porovnaní so 60 percentami pri predchádzajúcich voľbách v roku 2011.
Na ďalších miestach sú tesne za sebou Komunistická strana Ruskej federácie (13,4 percenta hlasov a 42 mandátov) a nacionalistická Liberálnodemokratická strana (13,2 percenta hlasov a 41 mandátov). Spravodlivé Rusko, ktoré je ľavicovým spojencom Kremľa, má 6,2 percenta a 21 mandátov.
Všetky tieto tri strany podľa agentúry AFP spravidla hlasujú zhodne s Jednotným Ruskom.
„Môžeme s istotou povedať, že strana (Jednotné Rusko) dosiahla veľmi dobrý výsledok. A to aj napriek nie práve najvyššej účasti, ktorá je ale aj tak významná,“ uviedol podľa AFP V. Putin. Pri ceste do sídla strany, ktorú pomáhal v roku 2011 vytvoriť, prezident hovoril o „zvyšujúcej sa politickej vyzretosti“ ruských voličov.
Šéfka volebnej komisie Ella Pamfilovová po uzatvorení volebných miestností priznala, že hlasovanie nebolo úplne korektné a v niektorých volebných miestnostiach sa potvrdili správy o podvodoch. Zrušené by podľa nej mohli byť výsledky z troch okrskov.
V ruských regiónoch vzbudila pozornosť masívna podpora čečenského autoritárskeho vodcu Ramzana Kadyrova, ktorý v miestnych voľbách podľa volebných komisárov vyhral so ziskom 98 percent hlasov.
Jednotné Rusko s prehľadom vyhralo voľby aj na okupovanom Kryme. V jednomandátových obvodoch napríklad jeho kandidáti získali zhodne medzi 60 a 70 percentami hlasov.
Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí proti voľbám na anektovanom polostrove dôrazne protestovalo. Kyjev vyhlásil, že chce svojim západným spojencom odovzdať zoznamy organizátorov krymských volieb, aby mohli byť zaradení na sankčné zoznamy.
Ruská mimovládna organizácia Golos monitorujúca priebeh volieb uviedla, že sťažností na volebné podvody dostala veľa, ale oficiálnou cestou veľa nezmôže. "Nemáme žiadnu možnosť bojovať (s podvodmi právnou cestou), jediný spôsob je zverejňovať ich," povedal BBC jeden z predstaviteľov organizácie Roman Udot.