Počas minulotýždňovej medzinárodnej zbrojárskej výstavy v Abú Zabí, ktorá sa koná každé dva roky, známej ako IDEX, bolo rušno. Vojenský personál, vládni úradníci a vedúci pracovníci zbrojárskych spoločností sa miešali na pozadí obrovských rakiet a dronov, zatiaľ čo mladí muži v „inteligentnom brnení“ podobnom terminátorovi vykonávali bojové simulácie a na masívnych LED obrazovkách prebiehali ukážky explózií.

Tohtoročný IDEX, ktorý sa rozprestiera na dostatočne veľkej ploche pre malé mesto a priťahuje približne 130-tisíc návštevníkov zo 65 krajín, bol najväčší a najnavštevovanejší za posledné roky. Nie je žiadnym tajomstvom prečo, pripomína portál CNBC. Ruská invázia na Ukrajinu, ktorá trvá už rok, vytrhla veľkú časť industrializovaného sveta z pohodlného „status quo“. Vlády v rámci NATO aj mimo Aliancie sa zaviazali minúť na obranu viac ako kedykoľvek predtým.

„Z nášho pohľadu je Putin najlepším predajcom zbraní, aký existuje,“ povedal zástupca amerického dodávateľa zbraní počas IDEX-u anonymne, keďže nemal oprávnenie vyjadriť sa pre médiá. „Keby Putin nezavelil na boj, nikto by nekupoval všetky tieto zbrane.“

Mnohé krajiny skutočne zvyšujú svoje výdavky na obranu. „Vďaka ruskej invázii na Ukrajinu sa mnohé európske štáty zaviazali splniť alebo prekročiť cieľ NATO – v niektorých prípadoch roky predtým, ako to pôvodne plánovali,“ uvádza sa v správe o letectve a obrane spoločnosti McKinsey z decembra. Kríza podnietila „prehodnotenie dlhodobých predpokladov, že rozsiahly konflikt na kontinente je v 21. storočí nepravdepodobný“.

Historické zmeny vo výdavkoch na armádu

Ak sa pozrieme na Nemecko: Len niekoľko dní po ruskej invázii oznámilo, že vynaloží ďalších 100 miliárd eur na obranu, čo je obrovský posun pre krajinu, ktorá od konca druhej svetovej vojny šetrila na vojenských investíciách.

Poľsko má teraz za cieľ zvýšiť svoj obranný rozpočet na tri percentá svojho HDP v roku 2023. Francúzsky prezident Emmanuel Macron začiatkom januára oznámil plán svojej vlády zvýšiť v nasledujúcich rokoch vojenské výdavky o viac ako 30 percent a pripraviť svoje ozbrojené sily pre konflikty vysokej intenzity. Okrem toho americké vojenské výdavky len na Ukrajine dosiahli za posledný rok takmer 50 miliárd dolárov.

Veľké výdavky sa neobmedzujú len na Západ. Rusko v novembri oznámilo rozpočet na obranu na rok 2023 vo výške zhruba 84 miliárd dolárov – to je o viac ako 40 percent viac, ako pôvodne plánovaná suma na tento rok, ktorá bola oznámená v roku 2021.

Spojenec NATO Japonsko má za cieľ zdvojnásobiť svoje obranné výdavky na dve percentá HDP do roku 2027, keďže regionálne hrozby zo strany Severnej Kórey a Číny narastajú. Čína a Saudská Arábia tiež stanovili príslušné rekordy v oblasti výdavkov vlastných vlád na obranu v roku 2022, a to aj napriek inflácii, čo nenaznačuje spomalenie.

„Obchod je, žiaľ, veľmi dobrý,“ povedal zamestnanec francúzskeho výrobcu bezpilotných lietadiel vystavujúci na IDEX.

Rekordné objednávky

Americký zbrojný priemysel je na tom podobne. Predaj vojenského materiálu USA do zahraničia za posledný fiškálny rok vzrástol o 49 percent na 205,6 miliardy dolárov, uviedlo v januári americké ministerstvo zahraničia.

Najväčší americkí dodávatelia Lockheed Martin a Raytheon dostali rekordné objednávky. Čisté tržby Lockheedu za štvrtý štvrťrok dosiahli 19 miliárd dolárov, čo je zhruba o tri percentá viac ako jeho interné plánovanie a zvýšenie zo 17,7 miliardy dolárov v roku 2021.

Nevybavené objednávky spoločnosti Ratheon v minulom roku presiahli 150 miliárd dolárov a tržby za raketovú a obrannú jednotku za štvrtý štvrťrok vzrástli o 6,2 percenta na 4,1 miliardy dolárov. Spoločnosti však tvrdia, že im bránia problémy s dodávateľským reťazcom a nedostatok pracovnej sily a že keby ich nebolo, zaznamenali by oveľa vyššie predajné čísla.

„Vyčerpané“ zásoby zbraní v Európe

Pre Európu však existuje skutočný pocit naliehavosti – po rokoch nedostatočných investícií v tomto sektore, spoliehaní sa na USA a teraz po mnohých mesiacoch posielania zbraní a munície na Ukrajinu musia európske štáty zabrániť tomu, aby sa ich vlastné zásoby zbraní úplne nevyčerpali.

„Vojenské zásoby väčšiny členských štátov (európskej časti NATO) sú... vo veľkej miere vyčerpané, pretože Ukrajincom poskytujeme veľkú kapacitu,“ povedal Josep Borrell, vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku v septembri.

„Je to čoraz naliehavejšie. Je tu oveľa viac diskusií, oveľa viac žiadostí,“ povedal manažér britskej spoločnosti zaoberajúcej sa dronmi a požiadal o anonymitu z dôvodu profesionálnych obmedzení. Na otázku, či dopyt po bezpilotných lietadlách jeho spoločnosti rastie, odpovedal: „Astronomicky.“

Francúzska nadnárodná obranná firma Thales je jednou z tých v súkromnom sektore, ktorá sa snaží uspokojiť potreby francúzskych a spojeneckých armád, ktorých zásoby sa míňajú. „Ukrajinský konflikt nás určite prinútil zvýšiť naše kapacity,“ povedal pre CNBC Christophe Salomon, výkonný viceprezident pre pozemné a vzdušné systémy v Thales. Jeho divízia sa zameriava na radary, rakety, vozidlá a iné pozemné systémy.

Výroba francúzskych samohybných zbraní Caesar, ktoré boli vysoko účinné v boji na Ukrajine, zvyčajne trvá dva roky; cieľom vlády je skrátiť tento čas na polovicu.

Thales v máji dodáva Ukrajine svoj pokročilý radarový systém GM200, ktorého výroba zvyčajne trvá dva roky. Hovorí, že vďaka zvýšeným investíciám do dodávateľského reťazca v minulom roku a nákupom komplexných radarových subsystémov dokáže ukrajinský GM200 zostaviť za štyri mesiace. „Zrýchlime, pretože náš tím pracuje 24 hodín denne,“ povedal CH. Salomon. „Prevzali sme zodpovednosť za investovanie, investujeme a kupujeme každý subsystém skôr, ako vieme, kto ho kúpi.“

Mnohí zo západného obranného sektora sa sťažujú, že najväčšia európska ekonomika, Nemecko, stále váha. Rozširovanie svojej vojenskej kapacity zostáva v nemeckej politike kontroverzné a rozdeľujúce. Berlín dal jasne najavo, že chce Ukrajine pomôcť, ale zároveň sa chce vyhnúť provokovaniu Ruska.

Jeden nemecký účastník IDEX-u zo súkromného sektora opísal frustráciu z tempa svojej vlády, ale priznal, že „kvôli histórii je to trochu problematické“. Hlavné zmeny v politike Nemecka v minulom roku – najmä umožnenie použitia zbraní v cudzích bojových zónach po prvý raz od druhej svetovej vojny – majú zásadný význam, povedal účastník. „Ale,“ zdôraznil, „musíme teraz zmeniť naše procesy a postupovať rýchlejšie“.

Ďalšie dôležité správy

DSEI 2021 - Day Two
Neprehliadnite

Obrana Európy zaostáva, dodávky munície na front nestačia. Vyzerá to ako počas prvej svetovej