Len niekoľko týždňov po tom, čo Vladimir Putin a Si Ťin-pching prisľúbili prehĺbenie bilaterálnych vzťahov, sa v médiách objavili zaujímavé komentáre čínskych predstaviteľov.
V súkromných rozhovoroch viacerí čínski predstavitelia pre denník The Financial Times uviedli, že Čína by sa v otázke Ukrajiny mala od Ruska dištancovať. Zdá sa, že prezident Si sa možno snaží strániť Čínu od Ruska (alebo sa tak aspoň javí Západu). Peking totiž chápe, že neochota odsúdiť Kremeľ a pripojiť sa k západným sankciám sa v Európe považuje za implicitnú podporu Putinovej vojny.
Jeden čínsky predstaviteľ napríklad pre FT povedal, že „Putin je blázon" a dodal, že „rozhodnutie o invázii sa prijalo v úzkom kruhu ľudí".
Denník Financial Times sa zároveň nechal počuť, že Čína „v súčasnosti vníma ako čoraz pravdepodobnejší scenár to, že Rusko nezvíťazí nad Ukrajinou a vyjde z konfliktu ako oslabená mocnosť". V preklade to znamená, že by išlo o štát so zníženou hospodárskou a diplomatickou silou v celosvetovom meradle.
Úradníci takisto údajne uviedli, že Moskva neoznámila Pekingu, že má v úmysle začať inváziu na Ukrajinu v plnom rozsahu skôr, ako sa tak stalo.
FT medzitým uviedol, že v Európe sa všeobecne dúfa, že Čína môže pomôcť zastaviť Rusko pred použitím jadrových zbraní.
„Čína by vždy bola proti použitiu jadrových zbraní," povedala predsedníčka Čínskeho centra 21. storočia na Kalifornskej univerzite v San Diegu Susan Shirková.
„Keď však Si Ťin-pching verejne hovorí takéto veci európskym lídrom, chce tým zdôrazniť určitý odstup od Ruska," dodala.