Rusko po zákaze dovozu potravín z Európskej únie a USA spolupracuje na ich dodávkach s latinskoamerickými a ázijskými spoločnosťami. „Je divné počuť, že európski kolegovia ich prosia, aby nedodávali svoje potraviny do Ruska. Je to smiešne,“ povedal V. Putin, „je ťažké predstaviť si, že podnikatelia z iných štátov [ako EÚ alebo USA] nevyužijú túto príležitosť vstúpiť na náš trh,“ dodal ruský prezident.
V. Putin ďalej povedal, že európski podnikatelia situáciu chápu a sú podľa neho „rozčarovaní politikou svojich štátov“. Členské vlády Európskej únie na mimoriadnom víkendovom samite odobrili prípravu ďalšieho kola sankcií proti Rusku, Európska komisia má ich návrh pripraviť do týždňa.
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) po samite vyhlásil, že sankcie proti Rusku nikam nevedú a nesúhlasí s nimi. „Oficiálne som na zasadnutí povedal, že ak budú predložené ďalšie sankcie, v mene slovenskej vlády si vyhradzujem právo odmietnuť niektoré [z nich], ktoré by poškodzovali národné záujmy,“ povedal R. Fico. Rovnako sa doma vyjadril aj český ministerský predseda Bohuslav Sobotka.
Závery z víkendových rokovaní Európskej rady nezmieňujú, že by Slovensko, Česká republika alebo iný štát nesúhlasili s prípravou ďalších sankcií voči Rusku.
Prvotné sankcie prijala Európska únia pre odtrhnutie ukrajinského Krymu Ruskom, zmrazila vtedy majetok asi stovke osôb a niekoľkých firiem. Podnikateľom a ľuďom blízkym Moskve tiež zakázala vstup na svoje územie.
Po zostrelení malajzijského lietadla MH17 prijala európska dvadsaťosmička prvé kolo ekonomických sankcií proti Rusku. Tento „balíček“ mal obmedziť prístup ruských spoločností na európske finančné trhy či vývoz európskych technológií na ťažbu ropy a zemného plynu. Rusko reagovalo odvetou v podobe zákazu dovozu potravín zo štátov EÚ a USA.
Koho bolí rusko-ukrajinská kríza najviac (rebríček CNN)
1. McDonald’s
Ruský potravinársky inšpektorát zavrel viaceré prevádzky amerického reťazca s rýchlym občerstvením, ale oficiálne popiera, že by rozhodnutie súviselo s rusko-ukrajinskou krízou.
2. Coca-Cola
Hoci Coca-Cole stúpli v poslednom štvrťroku celosvetové tržby o tri percentá, príjmy z regiónu Ruska, Ukrajiny a Bieloruska firme klesli asi o päť percent, čo pripisuje najmä „ekonomickej nestabilite regiónu“.
3. Carlsberg
Pivo tohto dánskeho pivovaru je najpredávanejším zlatistým mokom v Rusku, spoločnosť preto očakáva pokles hospodárskych výsledkov v dôsledku zákazu dovozu európskych potravín do Ruska.
4. Adidas
Nemecký výrobca športových potrieb zatvoril niekoľko obchodov v Rusku a rozmyslel si plány na otváranie ďalších.
5. až 7. Volkswagen, Ford a Renault
Nemecká automobilka predala v Rusku za prvý polrok o osem percent menej áut ako vlani v rovnakom čase, očakáva ďalší pokles. Ford očakáva taktiež horšie hospodárske výsledky, nakoľko záujem Rusov o autá americkej značky opadáva. Pre Renault je Rusko tretím najvýznamnejším trhom, francúzska firma akcionárov varovala pred prudkým poklesom odbytu v regióne Ruska a bývalých sovietskych štátov.
8. BP
Americké sankcie proti Rusku zasiahnu aj britský ropný gigant BP, horšie výsledky očakávajú aj Total a Exxon Mobil, ktoré v Rusku podnikajú.
9. Société Générale
Zisk ruskej pobočky francúzskej bankovej skupiny klesol v poslednom štvrťroku o 36 percent na medziročnej báze.
10. Danone
Nadnárodný potravinársky koncern so sídlom vo Francúzsku bol v prvom polroku poškodený poklesom hodnoty rubľa aj znižovaním cien niektorých výrobkov v Rusku, zle naň dopadá aj zákaz dovozu európskych potravín do Ruska.