Moskva toto embargo zaviedla vlani v lete v reakcii na západné sankcie, vyhlásené kvôli ruskej anexii Krymu a kvôli podpore, ktorú Rusi poskytujú separatistom na východe Ukrajiny.

„Ešte nedávno bolo Rusko hlavným obchodným partnerom Grécka, zastávali sme prvé miesto ... Ale vlani sa zrazu obchod zmenšil o 40 percent. Vaša návšteva by mala prispieť k analýze, čo by sme s tým mohli urobiť,“ povedal V. Putin počas privítania gréckeho hosťa v Kremli.

Západní veritelia ťažko zadlženého Grécka, závislého od roku 2010 na masívnej zahraničnej pomoci, na Tsiprasovu návštevu v Moskve hľadia ako na ďalší pokus Atén využiť vzťahy s Ruskom ako potenciálny tromf pri vyjednávaní o splácaní dlhov.

Niektorí analytici hľadia na A. Tsiprasa ako na možného „trójskeho koňa“ Moskvy v Európskej únii. Grécko teraz žije od jednej splátky dlhu k druhej a peniaze na ich úhradu získava stále ťažšie. Na trh dlhodobých dlhopisov nemá prístup a oficiálny zahraničný veritelia mu odmietajú uvoľniť zvyšok financií zo záchranného balíka, kým sa s novou gréckou vládou vedenou radikálnou ľavicou nedohovoria na dostatočnom programe reforiem.

Grécko sa v máji 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a muselo požiadať Európsku úniu a Medzinárodný menový fond o finančnú pomoc. Dohodlo sa už na dvoch záchranných programoch v celkovom objeme 240 miliárd eur.