Pre tých, ktorí nikdy nemali to potešenie slúžiť v moskovskej „jame levovej“, musel byť nástup ruského prezidenta Vladimira Putina k moci v roku 2000 veľkým prekvapením, píše The Washington Times.

Tri etapy vládnutia

Dvadsať rokov Putinovho vládnutia možno rozdeliť na tri etapy. Počas prvej napadol Čečensko, ovládol ruské média a skonsolidoval moc. Počas druhej sa zas vydal na cestu nie tak úplne mierového spolunažívania so Západom.

Kybernetické útoky na Estónsko, hybridná vojna proti Gruzínsku, invázia na Ukrajinu, anexia Krymu, zasahovanie do amerických či európskych volieb, útoky nervovým plynom na každého, kto sa mu opovážil vzoprieť. Program mal Putin počas tohto obdobia naozaj nabitý.

A tá tretia? Tá sa práve teraz odohráva pred našimi očami. Putin prerušil vzťahy so Západom a podľa denníka začal v Európe tú najničivejšiu pozemnú vojnu od čias ukončenia druhej svetovej vojny.

Desivá demokracia

Putin nehoráznym spôsobom prekrútil svoju surovú inváziu na Ukrajine, konštatuje The Washington Post. Nazval ju „špeciálnou vojenskou operáciou“, ktorej cieľom malo byť zvrhnutie neonacistickej vlády v Kyjeve.

Prezidentovým veľkým vzorom je Peter Veľký, ktorý dobre vedel, že jeho ľud mohol vzťahmi so Západom veľa získať najmä na poli obchodu a vzdelania, pripomína denník. Putin sa však demokracie bojí ako čert kríža a dvere do Európy svojej krajine radšej zabuchol.

Pevnosť v obkľúčení, ktorú dokáže ubrániť len on. To je príbeh, ktorý ruský prezident vedome a s radosťou prezentuje svetu. Vojnou proti demokracii sa podľa denníka snaží zachovať svoj režim aj odkaz.

V DNA má KGB

Nech sa to zdá akokoľvek paradoxné, líder Ruska sa v súčasnosti snaží využiť NATO a jeho reakciu na nevyprovokovanú vojnu na Ukrajine na účely propagandy. Putin dobre vie, že Aliancia má obranný charakter a pre jeho krajinu nepredstavuje žiadnu hrozbu, konštatuje The Washington Post. To, že sa Fínsko a Švédsko rozhodli z dôvodu toho, čo sa deje na Ukrajine, vstúpiť do NATO využije na to, aby presvedčil svoj ľud, že za bránami Ruska čaká krvilačný nepriateľ.

Putin má hlboko v sebe zakorenené KGB praktiky. Klamať je proste v jeho DNA, konštatuje denník. Nič neohrozuje bezpečnosť Putinovho režimu tak ako prozápadne orientovaná Ukrajina. Podstatou vojny, ktorú ruský prezident začal, je v očiach svojho podrobeného národa zdiskreditovať demokraciu a slobodu, uzatvára denník.

Ďalšie dôležité správy

IVAN HROZNÝ Historici si ho pamätajú ako rozhľadeného, ale mimoriadne krutého panovníka.
Neprehliadnite

Nie, pán Putin, vy nie ste ako Peter Veľký. Ste presne ako Ivan Hrozný, odkazujú ľudia Putinovi