Ruský prezident Vladimir Putin v utorok povedal, že Rusko „ovládlo“ infláciu po tom, čo údaje ukázali, že krajina vydržala takmer mesiac bez inflácie. „Od druhej polovice mája sa rast cien úplne zastavil. V súčasnosti je inflácia na bode nula,“ povedal šéf Kremľa.
Napriek tomu, že stabilné ceny by mohli znieť ako dobrá správa, niektorí analytici naznačujú, že tieto čísla by mohli byť dôvodom na znepokojenie, píšu The Moscow Times.
Čo sa stalo?
Ruský štatistický úrad (Rosstat) v stredu v stredu uviedol, že od polovice mája nie je v rusku inflácia. Za dva z posledných troch týždňov, za ktoré existujú údaje, Rusko v skutočnosti zaznamenalo miernu defláciu. Obrat k deflácii prišiel po inflačnom šoku zapríčinenom sankciami, ktoré Západ uvalil na Rusko v dôsledku jeho agresie voči Ukrajine, a obavách z nedostatku kľúčových produktov, ktoré po invázii na Ukrajinu viedli k nákupnej panike. V marci dosiahla inflácia v Rusku 7,6 percenta, čo bolo najviac za posledných 20 rokov.
Čo to znamená pre ruskú ekonomiku?
Ekonómovia sa zhodujú v názore, že ak bude deflácia pokračovať, mohlo by to byť chápané ako znamenie, že sa schyľuje na horšie časy. Deflácia je totiž príznakom poklesu dopytu, čo môže znamenať, že sa blíži dlhšie obdobie recesie. „Putinove vyjadrenia v skutočnosti znamenajú, že ekonomika sa zhoršuje,“ povedal pre Moscow Times analytik Nick Trickett s tým, že Putin sa len pokúša verejnosť presvedčiť, že ekonomickí technokrati sa budú usilovať zabrániť rastu cien základných položiek, ako sú potraviny.
Čo to znamená pre spotrebiteľov?
Deflácia nemusí byť nevyhnutne dobrou správou pre ruských spotrebiteľov, pretože môže signalizovať vyššiu mieru nezamestnanosti ako naznačujú oficiálne čísla. „Môže to byť pozitívny trend pre spotrebiteľov, ktorí si ešte stále môžu dovoliť nakupovať, ale ak je deflácia dôsledkom poklesu ekonomickej aktivity, ktorý zapríčiní, že ľudia budú zarábať menej peňazí, tak to nenaznačuje nič pozitívne,“ myslí si Trickett.
Čo prinesie budúcnosť?
Predpovede týkajúce sa vývoja ruskej ekonomiky sú aj naďalej pesimistické. Inštitút medzinárodných financií (IIF) tento týždeň uviedol, že očakáva, že Západ uvalí na Rusko ďalšie sankcie a krajinu čaká dlhodobý ekonomický zostup. Pokračujúca deflácia by naznačovala, že krajina sa „z hľadiska spotreby ocitla vo voľnom páde“, povedal Trickett, pričom upozornil na možnosť, že verejnosť bude mať k dispozícii čím ďalej tým menej ekonomických údajov, ktoré sa oficiálne miesta navyše budú snažiť zmanipulovať. „Je mi jasné, že situácia je už teraz oveľa horšia, ako hovoria,“ dodal.