Plán prezidenta Putina oznámila ruská veľvyslankyňa v Jakarte Ljudmila Vorobjovová. Niektoré členské krajiny v poslednom čase volajú po vylúčení Ruska pre jeho invázii na Ukrajinu, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje. Čína ale dnes účasť Ruska na nadchádzajúcom summite veľkých ekonomík sveta G20 podporila.
„Nielen G20, ale aj mnoho ďalších organizácií sa snaží Rusko vylúčiť. Reakcia Západu je úplne neprimeraná," vyhlásila ruská veľvyslankyňa Vorobjovová.
Ukončiť ruské členstvo v organizácii, ktorá združuje najväčšie svetové ekonomiky, navrhlo napríklad Poľsko. Podľa poľského ministra hospodárskeho rozvoja a technológií Piotra Nowaka to poľskí zástupcovia navrhli minulý týždeň na schôdzi vo Washingtone a stretli sa s „pozitívnou odozvou", napísala agentúra Reuters.
„Domnievame sa, že Rusko nemôže fungovať v medzinárodných inštitúciách a v medzinárodnom spoločenstve ako predtým," vyhlásil bezpečnostný poradca Bieleho domu Jake Sullivan.
Tiež zdroj z Európskej únie agentúre Reuters oznámil, že o ruskej účasti na nadchádzajúcich stretnutiach G20, sa vedú diskusie. „Dali sme jasne Indonézii najavo, že prítomnosť Ruska na nadchádzajúcich ministerských stretnutiach by pre európske krajiny bola veľmi problematická," povedal.
Čína, ktorá neodsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu a kritizuje protiruské sankcie Západu, sa dnes postavila proti vylúčeniu Ruska zo summitu G20. „Rusko je dôležitou členskou krajinou (G20) a žiadny člen nemá právo vylúčiť inú krajinu. G20 musí podporovať mnohostrannosť, posilňovať jednotu a spoluprácu," povedal novinárom hovorca čínskej diplomacie Wang Wen-pin.
Podľa agentúry Reuters by sa snahy o vylúčenie Ruska mohli stretnúť s vetom niektorej z členských krajín G20, či už je to práve Čína, India alebo Saudská Arábia. Rysuje sa tak možnosť, že by niektoré krajiny mohli namiesto toho tohtoročný summit vynechať, uviedlo niekoľko zdrojov Reuters.