Taliansky denník vo svojom článku detailne popísal, ako údajne prebiehalo rokovanie na únijnom summite. „Rusko je vo vojne s Európou,“ zopakovala v úvode litovská prezidentka Dalia Grybauskaitéová vetu, ktorú už predtým povedala aj novinárom prítomným v Bruseli.
Následne si vzala slovo nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá bola tiež viditeľne pobúrená správaním Moskvy. Prezident Putin podľa nej nesplnil sľuby, ktoré dal. Naopak, prispel k ďalšej vojenskej eskalácii konfliktu na východe Ukrajiny. Správanie ruského vodcu je vraj nepredvídateľné. Po Ukrajine môže prísť Litva a Estónsko, musíme na to reagovať novými sankciami, vyhlásila údajne Merkelová.
Barroso potom tlmočil prítomným svoj posledný rozhovor, ktorý mal s Putinom. „Keď budem chcieť, za dva týždne zaberiem Kyjev,“ prešiel vraj ruský prezident počas telefonátu do vyhrážok. Akoby hovoril: Takže ma neprovokujte ďalšími sankciami, uviedol k tomu taliansky denník.
Svoje obavy z ďalšieho vývoja vyjadril aj britský premiér David Cameron. „Putin si už vzal Krym, nemôžeme mu dovoliť získať celú krajinu,“ uviedol vraj na summite Cameron. Pripomenul v tejto súvislosti, že Západ vo vzťahu k Rusku nesmie zopakovať rovnakú chybu ako s politikou voči nacistickému Nemecku v roku 1938.
Podľa Kyjeva, NATO a ďalších európskych vodcov existujú jasné dôkazy, že sa ruskí vojaci a technika na východe a juhovýchode Ukrajiny priamo zúčastňujú na vojenských operáciách po boku proruských separatistov. Moskva však naďalej tvrdí, že tam žiadnych vojakov nevyslala.
Summit EÚ cez víkend rozhodol, že Európska komisia spoločne s diplomatmi navrhne ďalšie pritvrdenie protiruských opatrení. Česko, Slovensko a Maďarsko považujú sankcie za kontraproduktívne.