„Spustil som vojnu proti korupcii alebo presnejšie, rozbehol som tu korupciu,“ spieva v najnovšej skladbe Chaika Nadežda Tolokonnikovová, jedna z členiek ruskej punkovej skupiny Pussy Riot. Po niekoľkomesačnom mlčaní punková skupina upozornila na jeden z najväčších korupčných škandálov, v ktorom je namočený ruský generálny prokurátor Jurij Čajka.

Cez svojho syna je zapletený do obrovskej korupčnej siete. Členky kapely v klipe tancujú pred obrazom prezidenta Vladimira Putina, bijú zajatcov a berú úplatky. „Syn, neboj sa. Umlčíme všetkých tvojich protivníkov. Budeš mať všetky tehly, lode aj soľnú baňu,“ spieva sa v skladbe.

Za slovami je odhalenie obrovskej korupčnej siete, ktorú v decembri v 45-minútovom dokumente pod názvom „Prípad Čajka“ zverejnil Putinov kritik a protikorupčný bloger Alexej Navalnyj. Za videom je Protikorupčná nadácia, ktorú vedie. Investigatívna práca mu s kolegami trvala 1,5 roka a odkrýva rozsiahlu sieť korupcie, v ktorej zohrával hlavnú úlohu Arťom Čajka, starší syn vrchného štátneho zástupcu Jurija Čajku.

Nehnuteľnosti v Grécku a mafia

Arťom vlastní nehnuteľnosti v hodnote desiatok miliónov eur v Grécku a vo Švajčiarsku. Naviac je spájaný s kriminálnym gangom, ktorý na juhu Ruska vraždil. Jeho obchodnou partnerkou v Grécku je Oľga Lopatina - exmanželka zástupcu generálneho prokurátora Gennadija Lopatina.

Navalneho nadácia pátrala po tom, odkiaľ mala peniaze na kúpu luxusného hotela Pomegrante na gréckom poloostrove Chalkidiki. O. Lapatina získala peniaze z dvoch firiem, v ktorých figuruje. Ide o cukrovary v Moskve a Krasnodarskom kraji. Tento biznis dlho skrývala a mala na to svoje dôvody. V oboch firmách podnikala s manželkami dvoch mafiánov - Nikolaja Capka a jeho kumpána z podsvetia Vjačeslava Cepovjaza.

Táto mafia prakticky ovládala Krasnodarský kraj takmer 20 rokov a na svedomí mala stovky prípadov znásilnení, desiatky vrážd, násilné prevzatia firiem a uplácanie úradníkov. V roku 2010 vtrhli do domu miestneho podnikateľa, s ktorým mali nezhody a vyvraždili 14 ľudí (vrátane troch detí a telá spálili). To znamená, že exmanželka zástupcu generálneho prokurátora podnikala so ženami najbrutálnejšej mafie v Rusku za posledné roky.

V cukrovaroch figurovalo aj štvrté meno – Nadežda Starovjerova, manželka tajomníka generálnej prokuratúry Alexeja Starovjerova. V roku 2014 bol z funkcie odvolaný, pretože u neho v dome bol objavený sklad zbraní a jeho ochrankou a služobníctvom v dome boli členovia moskovského gangu GTA.

Peniaze, ktoré O. Lopatina vložila do hotela, tak pochádzali od mafiánov. Vedľa hotela si dokonca postavila luxusnú vilu v barokovom štýle. Syn prokurátora a jej obchodný partner Arťom sa nenechal zahanbiť a postavil si ešte väčšiu vilu – hneď vedľa pláže s bazénom a osobným Akropolisom na záhrade. Arťom Čajka a Oľga Lopatina si tak v Grécku postavili nielen luxusné haciendy, ale aj jeden z najluxusnejších hotelov v krajine. Obaja sú pritom rodinnými príslušníkmi úradníkov, ktorí mali bojovať proti korupcii a zločinu.

Biznis vo Švajčiarsku

Arťom Čajka podniká aj vo Švajčiarsku, kde vlastní ďalší luxusný dom a je konateľom v spoločnosti FT Conseils, ktorá sa špecializuje na zriaďovanie firiem vo Švajčiarsku. Iniciálky FT nie sú v názve firmy náhodné, ale patria jeho spoločníkovi Francoisovi Tharinovi.

Ten mal s Ruskom bohaté skúsenosti a napríklad v 90. rokoch pomáhal získať švajčiarske občianstvo Sergejovi Michajlovi. Tento človek bol známy pod prezývkou Michas a bol šéfom mafie. F. Tharin bol ešte pred pár rokmi šéfom firmy, ktorá famílii Čajkovcom spravovala peniaze vo Švajčiarsku a prala im peniaze v biznise lodnej dopravy a baní.

Dokument detailne opisuje aj biznis famílie Čajkovcov na Sibíri a ich blízke prepojenia so sudcami.

Štátne zákazky

Ani Čajkov mladší syn Igor nie je podľa Protikorupčného fondu svätý. Zbohatol predovšetkým na štátnych zákazkám, ktoré získaval vďaka otcovmu vplyvu cez neprehľadné výberové konania. Cez spleť na prvý pohľad konkurenčných firiem získal 2,5 miliardy rubľov. Takých prípadov bolo najmenej štrnásť. Antimonopolný úrad ani v jednom prípade nepoukázal na zjavný kartel.

Autori materiálu tvrdia, že za rozmáhajúcim sa biznisom rodinného klanu stojí sám ruský generálny prokurátor, ktorý od roku 1999 držal nad ich biznisom, cez svoje kontakty, ochrannú ruku.

Na internete už film videli milióny ľudí. Generálny prokurátor Jurij Čajka v denníku Rossijskaja Gazeta pohrozil, že prokuratúra zakročí proti všetkým, ktorí sa pokúšajú vyvolať v krajine právny chaos.

Obvinenia vychádzajú z výpisov z obchodného registra a odkrývajú zložitú pavučinu vzťahov medzi podnikateľmi Igorom a Arťom Čajkom, prokurátormi, najvyššou politikou a ruskou mafiou. J. Čajka ich označuje ako nepriateľskú kampaň, ktorá je namierená proti nemu. Za výrobou filmu mal byť podľa neho americký finančník Bill Browder, ktorý dlhodobo kritizuje Putina a tvrdí o ňom, že je zlodej a je bohatší ako Bill Gates.

Prokurátora nepriamo podporil aj V. Putin, ktorý vyhlásil, že ho podnikateľské aktivity jeho synov nezaujímajú, pretože s najvyššou politikou nemajú nič spoločné. Napriek tomu sa začalo vyšetrovanie celého škandálu. Minulý týždeň sa ruský protikorupčný výbor (mimochodom v ňom sedí aj J. Čajka) len uzniesol na tom, že vykoreniť korupciu vo verejnej správe nie je možné zo dňa na deň.