Paragraf 363 Trestného poriadku (TP) má v systéme mimoriadnych opravných prostriedkov nezastupiteľné miesto. Uviedol to predseda Slovenskej advokátskej komory Martin Puchalla.

„Komora dlhodobo zastáva tento názor a máme to podporené aj rôznymi právnymi analýzami," zdôraznil s tým, že nerozumie pomerne veľkej spoločenskej diskusii o tomto ustanovení.

Priblížil, že paragraf 363 TP sa dostal do Trestného poriadku po zrušení inštitútu s názvom sťažnosť pre porušenie zákona. Ten bol v minulosti opravným prostriedkom proti rozhodnutiam súdov i proti rozhodnutiam orgánov činných v trestnom konaní (OČTK).

„Ak by nevznikol paragraf 363 TP, mimoriadny opravný prostriedok proti rozhodnutiam OČTK v prípravnom konaní by neexistoval," zdôraznil Puchalla. Voči právoplatným rozhodnutiam súdov je v súčasnosti ako mimoriadny opravný prostriedok dovolanie.

Generálny prokurátor SR má na základe paragrafu 363 TP právomoc zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, ak takým rozhodnutím alebo v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke poslanci v rokovacej sále počas 71. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 13. septembra 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Návrh obmedziť paragraf 363 Trestného poriadku z dielne SaS neprešiel