Psychická odolnosť pomáha deťom úspešne zvládať náročné situácie. Navyše je kľúčom k šťastnému životu a kariérnemu úspechu. Niektorí rodičia ju považujú za vrodenú vlastnosť, ktorú človek buď má, alebo nemá. V skutočnosti ide o schopnosť, ktorú možno tými správnymi stratégiami rozvíjať.
Práve o to by sa mal pokúsiť každý rodič, radia odborníci, pretože odolné deti nestrácajú sebadôveru a motiváciu ani tvárou v tvár neúspechu. Tu je „päť pilierov odolnosti“, ktoré vo svojej knihe popísala psychologička Tovah Kleinová:
Budovanie dôvery
Jedným z najdôležitejších aspektov každého vzťahu medzi dieťaťom a rodičom je dôvera. Dospelí by synov a dcéry mali naučiť, že sa na nich môžu spoľahnúť aj v tých najťažších chvíľach. Vďaka tomu sa deti nebudú báť žiadnych problémov či výziev a vybudujú si zdravú dôveru v seba i ostatných.
Regulovanie emócií
Deti musia rodičom dôverovať natoľko, aby sa s nimi nebáli rozprávať o svojich pocitoch. Dospelí by sa mali naučiť lepšie vnímať správanie dieťaťa, aby vedeli aj bez slov rozpoznať, či ho niečo trápi. Ak bude pôsobiť skleslo, treba ho posmeliť, aby svoje pocity a myšlienky opísalo. Je nesmierne dôležité, aby rodičia naučili deti regulovať emócie, pretože to buduje psychickú odolnosť.
Rozvíjanie nezávislosti
Čím sú deti staršie a sebavedomejšie, tým viac sa chcú osamostatniť. Kleinová odporúča držať sa „autoritárskeho“ štýlu výchovy, v rámci ktorého dávajú rodičia svojim deťom postupne viac autonómie, no súčasne stanovujú jasné pravidlá a hranice. „Hovorte s deťmi o ich pocitoch a dôverujete im natoľko, aby ste pri nastavovaní limitov zohľadnili ich názory. Pomôžete im tým rozvíjať sebadôveru a podporíte nezávislosť,“ vysvetlila psychologička. Vďaka pocitu bezpečia sa deti nebudú báť skúšať nové veci, robiť chyby a rozvíjať svoju osobnosť.
Nadväzovanie kontaktov
Budovanie vzťahov mimo okruh rodiny je dôležitým predpokladom spokojného života a celkovej duševnej pohody. Pomáha totiž rozvíjať empatiu a súcit. Rodičia by tak mali deťom pomôcť prehlbovať vzťahy so spolužiakmi či rovesníkmi a zdokonaľovať ich sociálne zručnosti. Môžu napríklad proaktívne vytvárať príležitosti na spoločné trávenie času, akými sú výlety či iné skupinové aktivity.
Porozumenie
Dieťa potrebuje cítiť, že ho rodič akceptuje so všetkými chybami a silnými stránkami. Iba tak sa bude mať naozaj rado. Niektorí rodičia podsúvajú deťom vlastné ambície, čo v konečnom dôsledku ovplyvňuje to, ako sa k ratolestiam správajú. Je preto dôležité, aby deti vnímali ako samostatné osoby a prispôsobili tomu svoje očakávania.
Rodičia by navyše mali deti chváliť za snahu, nie výsledky. Vďaka tomu pochopia, že si ich rodičia vážia aj napriek zlým známkam či prehratému zápasu.