Ceny pšenice pôjdu nahor. Stojí za tým nedostatočná úroda, vysoký dopyt, ale aj drahé hnojivá. To všetko sa odrazí na cenách pečiva. Ako informovali Hospodárske noviny, odpoveď je za hranicami Slovenska. Najväčšími svetovými dodávateľmi pšenice sú Severná Amerika a Rusko. Obaja kľúčoví hráči trpia nedostatkom úrody v dôsledku problematického počasia.
Pšenica prekonáva rekordy
Americké ministerstvo poľnohospodárstva odhadovalo o 44 miliónov menej svetových zásob komodity ako v októbri minulého roka. Preto dochádza k zvýšeniu dopytu aj z európskych trhov. Cena pšenice v Paríži prekonala rekord z roku 2008, vyšplhala sa na úroveň 295,5 eur za tonu.
Smer-SD vyzval vládu, aby urýchlila pomoc pekárom a zakročila proti hrozbe zdraženia pečiva
Na Slovensku cena rastie s oneskorením. „Aktuálne sa hýbe okolo 240 až 280 eur za tonu, v závislosti od kvality a lokality,“ objasnil David Karkulín, šéfredaktor odborného časopisu Agromagazín.
Cena hnojív je problém
Analytik Saxo Bank Ole Hansen upozorňuje aj na dramatický rast ceny hnojív, ktorý spôsobili problémy s plynom – jeho cena a nedostatok.
„Západoeurópska referenčná cena amoniaka používaného na výrobu hnojív nedávno vyskočila na 13-ročné maximum, nad 900 dolárov za tonu. To je takmer trojnásobok priemernej ceny zaznamenanej počas predchádzajúcich piatich rokov,“ zhodnotil Hansen.
Ministerstvo plánuje pomôcť aj pekárom, pripravuje výzvu za 170 miliónov eur
Tento stav zvyšuje riziko nižšieho používania hnojív alebo prechod na plodiny s nižšou intenzitou potreby týchto preparátov. Obe možnosti by mali negatívny vplyv na úrodu.
Narastie múka, narastie pečivo
Ak sa zvýši cena múky, zákazníci pocítia nárast ceny pekárenských výrobkov. Horšie sú na tom však dodávatelia, ktorí spolupracujú s veľkými obchodnými reťazcami.
„Ceny, za ktoré pekári aktuálne dodávajú obchodníkom, sú neudržateľné,“ potvrdzuje výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský.