Aktualizované 15.3.2012 o 17:26

Bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko sa stal prvým, koho policajní vyšetrovatelia obvinili pre podozrenia vyplývajúce zo spisu Gorila. Bývalý politik čelí obvineniu z podvodu, dôvodom je podľa polície nevýhodná privatizácia bratislavského Paroplynového cyklu (PPC). Exministrovi hrozí päť až 12 rokov väzenia, ak ho súd uzná za vinného, oznámila generálna prokuratúra.

Väčšinu akcií energetického podniku získala v roku 2004 od štátu finančná skupina Penta. Vyšetrovatelia vyčíslili škodu v prospech "súkromnej spoločnosti" za roky 2005 a 2006 na 42 miliónov eur.

P. Rusko bol z informácie prekvapený. "Prosím? Mňa obvinili?", reagoval podľa denníka Sme. "Čo je toto za nezmysel?", dodal. Niekdajšieho ministra a podpredsedu vlády sa zastala aj Penta, ktorá opäť tvrdila, že privatizácia nebola pre štát nevýhodná. "Ak majú obvinenia voči komukoľvek vychádzať z takýchto lživých a fabulovaných tvrdení, tak neviem, čo k tomu dodať," povedal dnes agentúre SITA hovorca Penty Martin Danko.

Minister vnútra Daniel Lipšic sa odmietol vyjadriť, akú úlohu P. Rusko pri privatizácii PPC zohral. "O procesných úkonoch a dôkaznej situácii chceme informovať veľmi zdržanlivo, pretože tým by sme vystavili vyšetrovanie možnému zmareniu, " tvrdil. "Detaily o dôkaznej situácii zverejňovať nebudeme," doplnil.

D. Lipšic necelý týždeň pred voľbami navrhol prokuratúre, aby podala podnet súdu na zrušenie privatizácie PPC. Odvolával sa pritom aj na analýzu P. Ruska, podľa ktorej bol predaj nevýhodný vzhľadom na 25-ročnú zmluvu o cenách elektriny so Slovenskými elektrárňami.

P. Rusko predložil svoju analýzu vláde v polovici apríla 2004. Kabinet sa ňou nezaoberal, keďže ju zas z rokovania stiahol. Analýza sa navyše dostala na stôl ministrom až po tom, čo sa už uskutočnil prevod akcií a PPC bol sprivatizovaný. V závere materiálu sa ministerstvo hospodárstva sťažuje, že s ním Fond národného majetku pri privatizácii nespolupracoval.

V spise Gorila sa píše, že sa Penta snažila manipulovať privatizáciu Slovenských elektrární v prospech talianskeho Enelu a uplácať politikov, aby potom mohla Paroplynový cyklus výhodne predať Slovenským elektrárňam. K tomu nakoniec nedošlo, hoci Penta v roku 2006 hovorila, že predaj zvažuje. Finančná skupina naopak kúpila aj zvyšný podiel a odmietla akékoľvek podozrenia z korupcie.

Za 90 percent akcií PPC zaplatila Penta v roku 2004 2,01 miliardy slovenských korún (podľa konverzného kurzu 66,7 milióna eur). D. Lipšic tvrdil, že nevýhodnosť privatizácie spočívala práve v zmluve PPC a Slovenských elektrární, na základe ktorej vraj Penta mohla zarobiť sedem až 15 miliárd v starej mene. Penta sa bránila, že kontrakt musela otvoriť.

V súčasnosti Penta bratislavský paroplyn ovláda prostredníctvom firiem na Cypre.

Prvým obvineným po Gorile je Pavol Rusko

P.Rusko hovorí o vybavovaní účtov

Bývalý minister hospodárstva Pavol Rusko považuje za absurdné obvinenia, že chcel zatajiť informácie o nevýhodnosti predaja Paroplynového cyklu. Ako uviedol v rozhovore pre agentúru SITA, pred predajom dal z vlastnej iniciatívy vypracovať analýzu, ktorá ukazovala, že predaj je nevýhodný. Pri predaji to však bola najvyššia ponúkaná cena (podľa analýzy však vyššiu ponuku predložil nemecký E.ON, pozn. eTREND).

"Najprv sa musí preukázať, že Paroplynový cyklus bol naozaj nevýhodný predaj a potom niekto môže povedať, že je to trestný čin podvodu preto, lebo som niečo zatajil," uviedol pre agentúru SITA P. Rusko. Podotkol, že analýza ministerstva o nevýhodnej privatizácii bola na internete zverejnená osem rokov.

Obvinenia označil za iniciatívu "niektorých", ktorí si potrebujú vybavovať osobné účty. O koho ide, však nešpecifikoval. O svojich obvineniach vie zatiaľ len od novinárov. P. Rusko je od rána v Českej republike, na Slovensko by sa mal vrátiť podvečer. Brániť sa chce právnou cestou a verí, že dokáže svoju nevinu. "Ja budem chodiť po súdoch a Malchárek a Bubeníková sa budú smiať pri mori," konštatoval P. Rusko. Považuje to za paradox z dôvodu, že ak podával trestné oznámenia o podplácaní on, skončili v koši. "Fond národného majetku predával tento Paroplynový cyklus a keďže ho predával, tak musel vedieť, čo v tom Paroplynovom cykle je. Musel vedieť, čo predáva, musel vedieť, aké sú tam sumy," dodal P. Rusko.

Ilustračné foto - SITA / Ľudovít Vaniher