Odkedy Rusko na rozkaz prezidenta Vladimira Putina 24. februára 2022 napadlo Ukrajinu, stávky na to, kto v tejto vojne zvíťazí boli nejednoznačné. Medzičasom šéf Kremľa uviedol svoju krajinu do vojnového stavu a posilnil si moc. Vojenské zásoby získava aj zo zahraničia a snaží sa obrátiť globálny juh proti USA. Podľa The Economist sa rozhodujúcim stalo, že podkopáva presvedčenie na Západe, že Ukrajina môže – a musí – z tejto vojny vyjsť ako prosperujúca európska demokracia.
Dôvod, prečo je víťazstvo V. Putina teraz možné, je ten, že už viac záleží na vytrvalosti ako na územných ziskoch. Ani jedna armáda nie je schopná vyhnať tú druhú z častí krajiny, ktoré momentálne ovládajú. Protiofenzíva Ukrajiny sa zastavila. Rusko stráca viac ako 900 mužov denne v boji o dobytie mesta Avdijivka v Doneckej oblasti. Vojna ešte môže trvať mnoho rokov.
Bojisko formuje aj politiku. Ak Ukrajina akokoľvek ustúpi, nesúhlas v Kyjeve bude silnieť. Rovnako tak budú stále hlasnejšie znieť názory na Západe, že posielať Ukrajine peniaze a zbrane je plytvanie. Prinajmenšom v roku 2024 bude Rusko v silnejšej pozícii, pretože bude mať viac bezpilotných lietadiel a delostreleckých granátov, pretože jeho armáda sa čoraz viac elektronizuje.
V. Putin získal drony z Iránu a granáty zo Severnej Kórey. Snaží sa presvedčiť veľkú časť globálneho juhu, že nemá veľký podiel na tom, čo sa stane s Ukrajinou. Turecko a Kazachstan sú veľkými dodávateľmi tovaru, ktorý živí ruskú vojnovú mašinériu. Ruský prezident však vyhráva aj preto, že si doma upevnil pozíciu. Celkom absurdne presviedča Rusov, že sú v boji o prežitie proti Západu obkľúčení. Obyčajným Rusom sa vojna nemusí páčiť, ale už si zvykli. Elita pritom ťaží z vojnového hospodárstva a zarába veľa peňazí. V. Putin si môže dovoliť vyplácať doživotnú mzdu rodinám tých, ktorí bojujú a zomierajú.
Napriek všetkému niet divu, že nálada v Kyjeve upadá. Západné vlády síce trvajú na tom, že sú Ukrajine rovnako oddané ako kedykoľvek predtým. Prieskumy vo svete však naznačujú, že mnohí o tom pochybujú. Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena sa snaží presvedčiť Kongres, aby uvoľnil finančné prostriedky v hodnote viac ako 60 miliárd dolárov. Budúcoročná predvolebná kampaň ukáže veľa. Ak sa do Bieleho domu opäť nasťahuje Donald Trump, ktorý sľúbil, že v krátkom čase zabezpečí mier, Spojené štáty by dodávky zbraní Kyjevu mohli úplne zastaviť.
Európa by sa mala pripraviť na to, že americká pomoc zoslabne, nech bude v Bielom dome ktokoľvek. Namiesto toho európski lídri pokračujú v čoraz zdržanlivejších postojoch voči Ukrajine. Európska únia prisľúbila 50 miliárd eur, ale peniaze zadržiava Maďarsko a možno aj rozpočtový chaos v Nemecku.