Zvolenie opozičnej političky Hanny Kanapackej zo Spojenej občianskej strany (AGP) podľa niektorých analytikov síce nezmení politické usporiadanie v krajine, ale signalizuje, že Minsk robí určité ústupky pod tlakom západných štátov na demokratické zmeny. Parlament má v Bielorusku podradenú rolu, prakticky o všetkom rozhoduje prezident Alexander Lukašenko.

Vedenie AGP oznámilo, že sa k tomu, či H. Kanapacká mandát príjme či nie vyjadrí až neskôr. Opozícia voľby neuznala s odôvodnením, že volebná kampaň nebola slobodná, transparentná a demokratická. „Režim proste poslancov vymenoval,“ vyhlásil zástupca hnutia Za slobodu Juras Hubarevič.

Vymenovaná režimom do parlamentu bola podľa opozičných komentátorov aj disidentka H. Kanapacká, aby si A. Lukašenko vylepšil image u západných politikov.

Podľa spolupredsedu kresťanských demokratov Vitala Rymaševského nie sú voľby platné, pretože účasť voličov nedosahovala potrebných 50 percent. Podľa oficiálnych údajov prišlo k urnám vyše 74 percent občanov s volebným právom.

Na rozdiel od minulého hlasovania bieloruská opozícia tohtoročné parlamentné voľby nebojkotovala. Rozhodla sa naopak pre aktívnu účasť, aby rozšírila svoju politickú základňu. Poslanecký mandát podľa oznámenia ústrednej volebnej komisie získala i nezávislá kandidátka Alena Anisimová z hnutia Spoločnosť bieloruského jazyka (TBM), ktoré s opozíciou spolupracuje.

Dlhoročný bieloruský vodca A. Lukašenko je pri moci od roku 1994, dva roky po tom boli naposledy do parlamentu zvolení opoziční politici. Teraz má podľa opozičných médií záujem na vylepšení svojej povesti vo svete. Vlani sa mu podarilo dosiahnuť zmiernenie západných sankcií, najmä vďaka sprostredkovaniu rozhovorov o skončení konfliktu na východe Ukrajiny.