Vláda Spojeného kráľovstva bude hostiť prvý samit o bezpečnosti umelej inteligencie (AI) na svete v Bletchley Parku. Ide o historické priestory, kde sa niekdajším lúštiteľom kódov podarilo rozlúštiť Enigmu, čo pomohlo ukončiť druhú svetovú vojnu.
Portál CNBC informuje, že pozvaní sú zástupcovia medzinárodných vlád, popredné spoločnosti zaoberajúce sa AI a experti v oblasti výskumu. Cieľom je prediskutovať „bezpečný vývoj a používanie hraničnej technológie AI“.
Podujatie sa uskutoční 1. a 2. novembra, hovoriť sa bude aj o tom, ako možno čo najviac zmierniť riziká prostredníctvom medzinárodne koordinovaných opatrení. „Aby sme naplno využili mimoriadne príležitosti umelej inteligencie, musíme riešiť aj riziká v snahe zabezpečiť jej bezpečný vývoj v nasledujúcich rokoch,“ uviedol britský premiér Rishi Sunak.
Zatiaľ nie je jasné, ktoré spoločnosti, vlády alebo výskumníci sa podujatia zúčastnia. Priekopníkmi AI sú hlavne veľké americké technologické spoločnosti ako Microsoft s ChatGPT OpenAI, ale aj Google, ktorý priniesol generatívny četbot AI Bard, a Meta, zodpovedná za veľký jazykový model Llama s otvoreným zdrojom.
Spojené kráľovstvo je domovom niekoľkých popredných spoločností zapojených do výskumu, vývoja a komerčnej produkcie AI, vrátane DeepMind, britského laboratória AI a Synthesia, digitálnej mediálnej platformy, ktorá používateľom umožňuje vytvárať videá generované AI.
Slávna budova Bletchley Park bola počas druhej svetovej vojny domovom lúštiteľov kódov, ktorí v roku 1941 pomohli prelomiť tajný kód Enigmy. Používala ho nemecká vláda na riadenie operácií na východnom fronte.
Tímu pod vedením anglického matematika, počítačového vedca a kryptografa Alana Turinga, sa podarilo dešifrovať správy o nemeckej vojenskej stratégii. A. Turing je všeobecne považovaný za otca teoretickej informatiky a AI.
Predzásobenie zachránilo čínsku ekonomiku, no spomalenie je na obzore
Očakáva sa pokles exportnej dynamiky v dôsledku hrozby vyšších ciel zo strany Donalda Trumpa