Prvý rok podnikania prežije približne 60 až 70 percent nových e-shopov a preto je najkritickejší, vyplýva zo štatistík spoločnosti Upgates. Predajcovia, ktorí sa na trhu udržia, však majú podľa nej dobrú šancu na dlhodobé fungovanie.

Základným faktorom úspechu je výber správneho produktu. Mnohí začínajúci obchodníci podcenia dopyt či konkurenciu, čo v kombinácii s neefektívnou marketingovou stratégiou a komunikáciou býva hlavnou príčinou neúspechu. Ak sa aj zákazníka podarí na stránku dostať, technické a logistické nastavenia e-shopu budú pre finálne rozhodovanie o kúpe kľúčové. Posledným veľkým rizikom je zlé finančné plánovanie a problémy s cashflow.

Podľa dát spoločnosti prvý rok fungovania úspešne prekonali najmä e-shopy zamerané na špecifický drogistický tovar, regionálne značky kvalitných remeselných potravín a originálne, dizajnové dekorácie. Naopak, menej úspešní sú predajcovia neoriginálneho tovaru či výtlačkov z 3D tlačiarní.

Základom úspechu menších a stredne veľkých e-shopov sú podľa spoločnosti jednoduché a moderné riešenia, ktoré sa dokážu prispôsobiť potrebám predajcu. K úspechu môže prispieť aj prehľadná stránka internetového obchodu, na ktorej sa zákazník intuitívne orientuje, aby nákup prebehol rýchlo, efektívne a s rýchlym doručením.

Riešenie pre svoj elektronický obchod by si mali podnikatelia vyberať svedomito a opatrne. Ak si vyberú kvalitný systém, ušetria si neskôr obrovské množstvo času, nervov a prostriedkov spojených so zmenou poskytovateľa už etablovaného e-shopu. Zvolené riešenie by malo umožňovať obchod rozširovať podľa toho, ako sa podnikanie rozrastá, a to aj na zahraničné trhy.

Kľúčové sú aj efektívne vynaložené prostriedky na marketing. Majitelia by nemali zabúdať ani na dostatočnú finančnú rezervu, keďže je nízka pravdepodobnosť, že bude e-shop hneď od spustenia ziskový.

Analýza upozornila, že je dôležité sledovať nákladové položky a optimálne množstvo skladových zásob, aby nebol narušený tok peňazí. Často totiž spôsobujú problémy skryté náklady, o ktorých sa predajcovia dozvedia neskoro, alebo drobné, no pravidelné náklady, ktoré po sčítaní narastú na výraznú položku. Ide napríklad o rôzne mesačné poplatky za predplatné služby, potrebné k prevádzke a rozvoju e-shopu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Slovenské e-shopy majú vysoké očakávania napriek ekonomickej neistote