Čína predstavuje viac ako jednu šestinu svetovej populácie. Po štyroch mimoriadnych desaťročiach, v ktorých čínska populácia narástla zo 660 miliónov na 1,4 miliardy, je však hrozí tento rok pokles. A to po prvý raz od veľkého hladomoru v rokoch 1959-1961, píše hongkonský spravodajský server Asia Times.
Podľa najnovších údajov Národného štatistického úradu Číny vzrástla čínska populácia v roku 2021 z 1,41212 miliardy na iba 1,41260 miliardy, čo je rekordne nízky nárast, len o 480-tisíc ľudí - zlomok ročného rastu približne ôsmich miliónov, ktorý bol bežný pred desaťročím.
Napriek politike troch detí
Stalo sa tak napriek tomu, že Čína v roku 2016 upustila od politiky jedného dieťaťa a minulý rok zaviedla politiku troch detí podporovanú daňovými a inými stimulmi.
Teórie o tom, píšu Asia Times, prečo sa čínske ženy aj napriek štátnym stimulom zdráhajú mať deti, sa líšia. Jedna zahŕňa zvyknutie si na malé rodiny, ďalšie rastúce životné náklady až po zvyšovanie veku sobáša, čo odďaľuje pôrody a tlmí túžbu mať deti.
Ekonomika v ohrození
Rýchly pokles však bude mať hlboký vplyv na čínsku ekonomiku, varoval hongkonský server. Populácia Číny v produktívnom veku totiž dosiahla vrchol v roku 2014, pričom sa predpokladá, že do roku 2100 sa zníži na menej ako jednu tretinu tohto maxima. Taktiež sa očakáva, že staršia populácia Číny (vo veku 65 rokov a viac) bude rásť a okolo roku 2080 prekoná populáciu v produktívnom veku.
To znamená, že zatiaľ čo v súčasnosti je k dispozícii 100 ľudí v produktívnom veku na podporu 20 starších ľudí, do roku 2100 bude musieť 100 Číňanov v produktívnom veku podporovať až 120 starších.
Podľa Asia Times tak priemerný ročný pokles čínskej populácie v produktívnom veku o 1,73 percenta vytvára pôdu pre oveľa nižší ekonomický rast, pokiaľ sa produktivita rýchlo nezvýši.
Presun výroby do iných krajín
Vyššie náklady na pracovnú silu, ktoré sú spôsobené rýchlo sa zmenšujúcou pracovnou silou, totiž vytlačia výrobu s nízkymi nákladmi a náročnou prácou z Číny do krajín s veľkým množstvom pracovnej sily, ako je Vietnam, Bangladéš a India. Už teraz sú výrobné náklady na pracovnú silu v Číne dvakrát vyššie ako vo Vietname.
Zároveň sa od Číny bude vyžadovať, aby nasmerovala viac svojich výrobných zdrojov na zdravotníctvo, ako aj služby starostlivosti o seniorov, aby uspokojila požiadavky čoraz staršej populácie.
Čínske storočie?
Napriek prognózam, že toto bude „čínske storočie“, populačné projekcie naznačujú, že vplyv by sa mohol presunúť inam - vrátane susednej Indie, ktorej populácia by mala predbehnúť Čínu už v nadchádzajúcom desaťročí, dodal server Asia Times.