Správa bola aktualizovaná v plnom rozsahu

Konečné rozhodnutie, či rozhovory napríklad o nových obchodných vzťahoch skutočne budú môcť začať, musia urobiť premiéri a prezidenti ostatných 27 krajín únie na summite budúci týždeň. „Som si istý, že náš pohľad budú zdieľať,“ vyhlásil J.-C. Juncker.

Výsledok prvej fázy brexitového rokovania označil J.-C. Juncker pred novinármi za kompromis a záver dlhej a intenzívnej diskusie. T. Mayová posun rozhovorov do budúcnosti uvítala s tým, že Londýn má záujem na hlbokom a špeciálnom partnerstve s EÚ, ktoré prinesie istotu občanom aj firmám vo Veľkej Británii aj v únii.

Rokovanie o budúcom usporiadaní obchodných vzťahov medzi Veľkou Britániou a EÚ zabezpečí, že medzi Írskom a Severným Írskom nevznikne tvrdá hranica a tiež, že bude zachovaná ekonomická integrita Veľkej Británie, povedala T. Mayová na spoločnej tlačovej konferencii so J.-C. Junckerom. Podľa premiérky dohoda o obchodných vzťahoch medzi EÚ a Veľkou Britániou bude výhodná aj pre Severné Írsko.

Dohoda rieši tri základné témy

V piatok sa tak T. Mayovej a zástupcom EÚ podarilo dokončiť rámcovú dohodu o riešení troch základných tém prvej etapy brexitových rozhovorov, čo pri ich poslednom stretnutí v pondelok nebolo ešte kvôli vnútorným sporom vo Veľkej Británii možné. „Britská premiérka ma ubezpečila, že má podporu britskej vlády,“ povedal v piatok novinárom J.-C. Juncker.

Začiatkom týždňa odmietla kompromis podporiť severoírska Demokratická unionistická strana (DUP), s ktorej šéfkou T. Mayová ešte v noci na piatok rokovala. Premiérka v piatok vyhlásila, že dohodnuté riešenie zabezpečí neexistenciu tvrdej hranice medzi Írskom a Severným Írskom a aj zachovanie ekonomickej integrity Veľkej Británie.

Londýn a Brusel sa v piatok zhodli na texte spoločnej správy o postupe prvej fázy rozhovorov, ktorú spoločne pripravili šéfovia vyjednávacích tímov, teda Michel Barnier za EÚ27 a David Davis za britskú stranu. Na tomto základe má vzniknúť definitívna dohoda o podobe samotného brexitu, ktorú musí schváliť únijný summit a ratifikovať britský aj únijný parlament. Veľká Británia z EÚ odíde na konci marca 2019.

Juncker: Občania EÚ neprídu o svoje práva

Na 15 stránkach dokument popisuje, čo sa vyjednávačom podarilo dosiahnuť po viacerých rokovacích kolách a intenzívnej diplomacii posledných dní. Podľa J.-C. Junckera budú po brexite zachované práva únijných občanov žijúcich vo Veľkej Británii.

„To sa týka aj práva občanov EÚ žiť, pracovať a študovať, zjednocovania rodín, ochrany práv detí, zdravotnej starostlivosti, penzií a sociálneho zabezpečenia,“ vymenoval predseda komisie a pripomenul, že analogicky sa vec týka aj britských občanov usadených inde v EÚ. Vyriešená bola aj otázka vzťahov britských súdov a Súdneho dvora EÚ.

„Zabezpečené budú práva viac než troch miliónov občanov EÚ žijúcich vo Veľkej Británii a asi milióna britských občanov v EÚ,“ upozornila T. Mayová. Práva občanov únie budú podľa nej zabezpečené britskými zákonmi a presadzované britskými súdmi. „Budú môcť žiť rovnako, ako žili doposiaľ,“ sľúbila.

Dosiahnutá bola aj dohoda o tom, ako Briti vyrovnajú finančné záväzky, ktoré na seba vzali ako členská krajina bloku. Text Barnierovej a Davisovej správy nespomína žiadnu čiastku, v médiách sa najčastejšie objavuje 40 až 60 miliárd eur. Podľa T. Mayovej je dohoda voči britským daňovým poplatníkom spravodlivá a umožní v budúcnosti vyššie domáce investície napríklad do škôl či zdravotníctva.

Treťou kľúčovou vecou je práve režim na hranici medzi Írskom a Severným Írskom, ktorý sa postupne stal najťažším bodom dohody. V posledných dňoch sa práve okolo tejto veci intenzívne telefonicky a osobne rokovalo. Dublin v piatok výsledok ocenil. „Britská strana urobila výrazné záväzky ohľadom snahy vyhnúť sa tvrdej hranici,“ upozornil J.-C. Juncker. Podľa T. Mayovej zostane zachovaná „ústavná a hospodárska integrita Spojeného kráľovstva“.