Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a spoločnosti Boeing a United Launch Alliance (ULA) sa o ďalší štart vesmírnej lode Starliner pokúsia najskôr v stredu. Príležitosť na odlet prvej pilotovanej misie v novom kozmickom plavidle tímy nevyužili, potrebujú viac času na vyriešenie problému, ktorý zamedzil lodi odštartovať v sobotu.

Dlho očakávaný let druhej americkej kozmickej lode, ktorá by mohla zabezpečovať pravidelné lety astronautov NASA do vesmíru, bol v sobotu odložený po tom, čo počítač prerušil odpočítavanie len niekoľko minút pred zážihom raketových motorov. Na objasnenie presnej povahy problému, ktorý odpočet zastavil, sa ešte čaká. Ďalšiu príležitosť pre štart bude vesmírna loď mať v stredu 5. a vo štvrtok 6. júna.

Misiu Starliner sprevádza množstvo odkladov a meškaní. Prvý testovací let s posádkou bol pôvodne plánovaný na začiatok mája, vtedy však misiu niekoľko hodín pred štartom zrušil technický problém s ventilom na rakete Atlas V, ktorú vyrába ULA - spoločný podnik Boeingu a ďalšej americkej firmy Lockheed Martin.

Na jednej z dýz na kozmickom plavidle sa následne objavil malý únik hélia, podľa agentúry AFP sa však technici rozhodli ho neopravovať, pretože by si to vyžiadalo demontáž Starlineru. NASA uviedla, že únik nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo. Boeing, ktorý zároveň na poli komerčnej leteckej prepravy zápasí minimálne od pádu dvoch lietadiel 737-MAX s množstvom kríz, zaznamenal ťažkosti aj pri bezposádkových letoch Starlineru. V roku 2019 kozmická loď nedosiahla správnu trajektóriu a vrátila sa na Zem bez toho, aby dosiahla ISS. Modulu bez astronautov sa nakoniec podarilo pripojiť k orbitálnej stanici v máji 2022.

Štart prvej misie s posádkou odvtedy oneskorili ďalšie problémy, najmä s padákmi potrebnými pre bezpečný zostup a pristátie modulu pri návrate na Zem. Boeing sa pokúša so Starlinerom konkurovať spoločnosti SpaceX a jej modulu Crew Dragon. Ten je od roku 2020 jediným prostriedkom, ako možno dostať astronautov NASA z územia Spojených štátov na obežnú dráhu. Hneď ako bude Starliner v prevádzke, chce NASA striedať lety SpaceX a Boeingu. NASA v roku 2011 definitívne odstavila svoje raketoplány a jej astronauti museli do vesmíru cestovať z ruských kozmodrómov, na palube ruských kozmických lodí Sojuz.

Ďalšie dôležité správy

WA 4 Boca Chica -  Prototyp vesmírnej lode Starship SN15 americkej spoločnosti SpaceX, ktorý  po skúšobnom lete prvýkrát úspešne pristál na  základni Boca Chica v americkom štáte Texas v stredu večer 5. mája 2021.  Prototyp lode, ktorá má letieť na Mars, dosiahol po štarte zo základne Boca Chica v americkom štáte Texas výšku približne desať kilometrov a následné úspešne pristál. Počas letu vykonal sériu testovacích manévrov. Všetky štyri predošlé skúšobné lety prototypov tejto lode skončili výbu
Neprehliadnite

Ďalší štart megarakety Starship spoločnosti SpaceX sa uskutoční 5. júna