Na slovenskom trhu práce pracovalo v prvom štvrťroku tohto roka takmer 2,58 milióna osôb. Počet pracujúcich sa medziročne zvýšil o 6 500 osôb. Miera zamestnanosti, ktorá vyjadruje podiel pracujúcich z celkového počtu obyvateľstva, sa medziročne zvýšila o 0,3 percentuálneho bodu na 76,8 percenta. Informoval o tom v pondelok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
„Prírastok počtu pracujúcich zaznamenalo celkovo 11 z 18 sledovaných odvetví ekonomiky. V službách pribudlo takmer 63-tisíc pracovníkov, vo výrobných odvetviach, naopak, počet pracujúcich klesol o 56-tisíc osôb,“ vyčíslili štatistici. Služby, najviac poškodené dôsledkami pandémie, tak pokračovali v medziročnom náraste počtu pracujúcich. Zamestnanosť tu aktuálne vzrástla o štyri percentá. Pracovalo v nich približne 1,62 milióna osôb, teda takmer 63 percent všetkých pracujúcich.
Z regionálneho hľadiska počet pracujúcich počas prvého štvrťroku medziročne vzrástol v štyroch z ôsmich krajov, najviac v Bratislavskom kraji o vyše štyri percentá. V regióne s najvyšším podielom na zamestnanosti tak medziročne pribudlo približne 15-tisíc pracujúcich. Miernejší rast bol v Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji.
Najvyššiu zamestnanosť si udržiava Bratislavský kraj
„Najnižšiu mieru zamestnanosti má dlhodobo Prešovský kraj, na začiatku tohto roka to bolo 70,9 percenta. Naopak, Bratislavský kraj si ako jediný zo všetkých krajov SR udržiaval v prvom štvrťroku 2023 mieru zamestnanosti nad úrovňou 85 percent,“ priblížil ŠÚ. V Bratislavskom kraji nastal aj najvýraznejší medziročný nárast miery zamestnanosti, a to o 2,2 percentuálneho bodu.
Za prácou do zahraničia vycestovalo podľa štatistikov v prvom štvrťroku približne 119-tisíc občanov Slovenska, čo bolo o 8,2 percenta viac ako v rovnakom období pred rokom. Pracovali najmä v stavebníctve, priemysle a v zdravotníctve a sociálnej pomoci.
„Podstatná väčšina tých, čo v zahraničí pracovali alebo dochádzali za prácou do zahraničia, pochádzala z Prešovského kraja (25-tisíc osôb), Nitrianskeho kraja (vyše 24-tisíc osôb) a z Košického kraja (približne 20-tisíc osôb). Medziročný nárast bol v Košickom kraji o 53 percent, v Nitrianskom kraji o 47 percent a v Trnavskom kraji takmer o 32 percent,“ doplnili štatistici.