Ochrana klímy, aktuálna situácia v Afganistane, daňová politika, koronavírusová pandémia a možná povolebná koalícia. To boli témy prvej televíznej diskusie kandidátov na budúceho nemeckého kancelára alebo kancelárku — kresťanského demokrata Armina Lascheta, sociálneho demokrata Olafa Scholza a Annaleny Baerbockovej zo strany Zelených.
Takmer dvojhodinovú debatu vysielali v nedeľu večer televízie RTL a n-tv, uviedli agentúry AFP a DPA.
Podľa bleskového prieskumu agentúry Forsa väčšina divákov (36 percent) považovala za víťaza prvej z troch televíznych debát kandidáta SPD Scholza. Druhá skončila s 30 percentami Baerbocková a tretí s 25 percentami Laschet.
Diskutovali aj o Afganistane
V súvislosti s Afganistanom žiadali všetci kandidáti vyvodenie politických dôsledkov. Laschet a Scholz sa vyslovili za lepšie vybavenie armády (Bundeswehr), zatiaľ čo Baerbocková vyzvala na aktívnejšiu zahraničnú politiku.
Podľa Lascheta je kríza v Afganistane aj zlyhaním vlády vedenej jeho Kresťanskodemokratickou úniou (CDU), ktorá mala lepšie zorganizovať evakuáciu miestnych afganských spolupracovníkov. Prijatie každého rozhodnutia trvalo kabinetu príliš dlho a „takto to v budúcnosti nemôže fungovať", povedal Laschet. SPD a jej kandidáta Scholza kritizoval, že blokujú vybavenie Bundeswehru ozbrojenými dronmi.
Politický pohyb v Nemecku, SPD sa v prieskume prvýkrát po štyroch rokoch dotiahla na CDU
Scholza dianie v Afganistane „veľmi deprimovalo", nemeckí vojaci sa však misiám v zahraničí, na ktorých budú pomáhať zaisťovať mier a bezpečnosť, nevyhnú ani v budúcnosti. Vláda preto musí zabezpečiť, „aby bol Bundeswehr dobre vybavený".
Baerbocková nevidí problém v Afganistane v nedostatku vybavenia pre Bundeswehr, ale v nedostatku politickej zodpovednosti. Nemeckú vládu kritizovala za to, že predtým, ako sa moci dostal Taliban, sa jej nepodarilo dostať do bezpečia dostatok miestnych afganských spolupracovníkov. V posledných týždňoch sa spolková vláda podľa nej v tejto veci stiahla do ústrania.
Ochrana klímy je podľa nich veľmi dôležitá
Všetci traja kandidáti chcú podporovať rozšírenie využívania obnoviteľnej energie a ochranu klímy, ich predstavy sa však líšia v rýchlosti a metódach. Laschet a Scholz odmietajú ísť cestou zákazov, čo si vyslúžilo kritiku kandidátky Zelených. „Nechcete nič zakazovať, pretože by to v predvolebnej kampani nemuselo dobre dopadnúť,“ povedala Baerbocková. Ako jediná spomenula takéto opatrenia, napríklad koniec spaľovacích motorov.
Scholz zdôraznil, že cesta ku klimaticky neutrálnej ekonomike si vyžaduje čas. Podľa Lascheta treba v tejto oblasti ihneď obmedziť byrokraciu a urýchliť postupy. Vláda sa musí menej spoliehať na zákazy a viac vsadiť na inovácie.
Na margo daňovej politiky Scholz uviedol, že daňový systém chce „lepšie vyvážiť". Ľudia v jeho príjmovej skupine by mali platiť o niečo vyššie dane. S tým súhlasila aj Baerbocková, ktorá sa vyslovila aj za zavedenie základného prídavku na dieťa. Laschet označil návrhy na zvýšenie daní za „úplne hlúpe".
Nemeckí Zelení chcú zriadiť ministerstvo na ochranu klímy s právom veta
Plošné testovania už nechcú
V súvislosti s pandémiou koronavírusu sa všetci traja kandidáti na kancelára vyslovili za to, aby sa Nemecko vyhlo opätovným plošným obmedzeniam. Podľa Scholza dosiahla zaočkovanosť takú úroveň, že nový lockdown sa nemôže zaviesť, s čím súhlasili aj Laschet a Baerbocková. Podľa kandidátky Zelených treba napredovať s očkovaním a urobiť všetko pre to, aby školy zostali otvorené.
V otázke možnej koalície SPD a Zelených so stranou Ľavica sa Scholz a Baerbocková od nej síce dištancovali, keďže väčšina jej poslaneckého klubu sa zdržala pri hlasovaní o mandáte Bundeswehru na evakuácie z Afganistanu, spojenectvo však úplne nevylúčili. Laschet vyzval Scholza, aby spoluprácu s Ľavicou jednoznačne odmietol.
Armin Laschet má našliapnuté byť nemeckým kancelárom, Merkelová o ňom nepochybuje
Ešte pred niekoľkými týždňami bol Laschet považovaný za jasného nástupcu kancelárky Angely Merkelovej, ktorá priviedla CDU k štyrom po sebe nasledujúcim volebným víťazstvám a takmer 16 rokov dominovala nemeckej politike. V najnovšom prieskume inštitútu INSA pre nedeľník Bild am Sonntag je však konzervatívny blok CDU/CSU až na druhom mieste so ziskom 21 percent hlasov.
Sociálni demokrati si oproti predchádzajúcemu týždňu polepšili o tri percentuálne body a vo voľbách by získali 24 percent hlasov. Zelení majú so 17 percentami stále dobré predpoklady byť súčasťou budúcej koaličnej vlády.