Predseda skupiny ministrov financií eurozóny Eurogroup Jean-Claude Juncker očakáva, že Írsko získa v januári prvú časť pomoci z Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) známeho ako euroval. Rozšírenie írskych problémov do ďalších častí eurozóny označil za nepravdepodobné.
"Nemyslím si, že bezprostredne hrozí rozšírenie (írskej krízy do ďalších krajín)," povedal Juncker. "Fakt, že sme sa v prípade Írska dohodli, naznačuje, že finančnú stabilitu a súdržnosť eurozóny berieme veľmi vážne," dodal luxemburský minister financií.
Plán pre Írsko bude podľa neho finalizovaný do konca tohto mesiaca a distribúcia prvej časti pomoci môže prebehnúť začiatkom budúceho roka. "Odhadujem, že prvá zásielka peňazí (Írsku) môže prebehnúť počas januára," povedal Juncker s tým, že celková hodnota programu neprekročí 100 mld. eur.
Írska vláda v nedeľu akceptovala odporúčanie svojho ministra financií, aby požiadala o finančnú pomoc Európsku úniu a MMF v snahe o podporu bankového sektora a zabezpečenia lacných zdrojov pre štátne financie. Podľa zdrojov z prostredia EÚ sa rokuje o čiastke 80 až 90 mld. eur, ktorá v sebe zahŕňa aj peniaze na podporu írskeho bankového sektora.
Hovorca Európskej komisie (EK) Amadeu Altafaj medzitým uviedol, že tím expertov komisie, Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej centrálnej banky (ECB) do konca mesiaca posúdi rozsah pomoci pre Írsko vrátane podmienok, ktoré s ňou majú byť spojené. Špekulácie o konkrétnych číslach označil za predčasné. Súčasťou opatrení na zníženie írskeho rozpočtového deficitu môže byť podľa hovorcu komisie aj zvýšenie daní, táto otázka je však plne v kompetencii írskej vlády.
Írsko patrí v rámci EÚ medzi krajiny s najnižším daňovým zaťažením. Podnikové dane sú v Írsku na úrovni 12,5 %. Na ich zvýšenie naliehajú niektoré členské štáty, ktoré prispejú na záchranný plán pre krajinu.
"Komisár (Olli) Rehn koncom septembra povedal, že Írsko vzhľadom na súčasné okolnosti prestane byť krajinou s nízkymi daňami a že írski občania budú nanešťastie pravdepodobne musieť znášať následky konsolidačného úsilia," povedal hovorca EK. Komisia však podľa neho nepredpisuje Írsku špecifickú úroveň zdanenia a je vecou tamojšej vlády, aby finalizovala svoj štvorročný úsporný plán s ohľadom na príjmovú aj výdavkovú stránku.
Ratingová agentúra Moody's pripúšťa zníženie ratingu Írska o niekoľko stupňov. Záchranný balíček pre krajinu je pre ratingové hodnotenie krajiny negatívny, pretože prenáša bremeno problémov bankového sektora na štát a zvyšuje štátny dlh, uviedla v pondelok medzinárodná ratingová agentúra.
"Najpravdepodobnejším výsledkom našej revízie ratingu Írska je teraz jeho zníženie o niekoľko stupňov. Rating krajiny by však stále zostal v investičnom pásme," povedal Dietmar Hornung, viceprezident agentúry.
Moody's začiatkom októbra začala revíziu ratingu záväzkov Írska v domácej aj zahraničnej mene, ktorý je na stupni Aa2, s možnosťou jeho zníženia. Krátkodobý rating krajiny agentúra potvrdila na stupni Prime-1. Naposledy agentúra znížila rating Írska o jeden stupeň 19. júla.
Írska strana zelených vyzvala v pondelok na konanie predčasných parlamentných volieb v záujme zabezpečenia politickej stability v čase, keď Írsko prijalo medzinárodnú finančnú pomoc. Zelení, ktorí sú koaličným partnerom vládnej strany Finna Fáil premiéra Briana Cowena, navrhujú, aby sa voľby konali v druhej polovici januára. Strana pohrozila, že v opačnom prípade koaličnú vládu opustí. Kabinet má v dolnej komore len väčšinu troch kresiel, takže potrebuje podporu šiestich zelených poslancov.
Líder Írskej strany zelených John Gormley pokladá akceptovanie pomoci za chybný krok. Šéf zelených žiada, aby vláda vypracovala štvorročný plán úsporných opatrení, v decembri schválila provizórny rozpočet na rok 2011 a následne vypísala predčasné voľby.
Foto na titulke - Flickr.com