(Aktualizácia 4. 1. 2008, 15,30 hod. o situáciu v dodávkach plynu do ČR)
Len tri dni potom, čo Gazprom 153885>zatvoril kohútiky na plynovode s Ukrajinou po neochote dohodnúť sa na nových cenách plynu na tento rok, hlásia postupne európske krajiny výkyvy v dodávkach plynu z Ruska. Po piatkových znížených objemoch v Poľsku, Maďarsku a Rumunsku pociťuje prvé dopady obchodnej vojny medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogazom v sobotu aj Bulharsko. Dimitar Gotov z Bulgargazu potvrdil, že dodávky neklesli pod kritickú hranicu, ale ďalšie zníženie by bolo pre odberateľov obmedzujúce. Informovala o tom agentúra Reuters.
V nedeľu došlo k 5-percentnému zníženiu denných objednávok na dovoz plynu už aj do Českej republiky. Podľa vyjadrenia hovorcu spoločnosti RWE Transgas Milana Chalupského pre Idnes.cz to ale nepredstavuje významný pokles. Podnik dokáže pokryť výpadok z vlastných zásob alebo z nórskych dodávok.
Ďalšie európske krajiny vrátane Slovenska zatiaľ obmedzenia nehlásia. Potvrdili, že v prípade potreby majú dostatočné zásoby, ktoré by mali pokryť výkyvy v dodávkach na nieľko ďalších dní až týždňov. Pokiaľ by sa ale Rusko s Ukrajinou nedohodli na obnovení dodávok do dvoch týždňoch, alebo by vzrástol dopyt po plyne kvôli nepriaznivému počasu, mohli by európski odberatelia podľa vyjadrení niektorých analytikov pocítiť výrazné výpadky dodávok do niekoľkých týždňov.
Česká republika ako predsednícka krajina Európskej únie v sobotu vyjadrila názor, že nemieni vstupovať do obchodného sporu Ruska a Ukrajiny ako arbiter a verí v jeho urýchlené ukončenie. Zároveň vyhlásila, že únia nie je závislá len od ruských dodávok, ale môže sa obrátiť aj na iných dodávateľov či tranzitné krajiny.
Túto alternatívu predostrel v rámci pražských rokovaní aj zástupca Gazpromu Alexander Medvedev. Nevylučuje, že dodávky komodity by sa mohli realizovať cez bieloruské či turecké územie.
Riešenie plynovej krízy sa zatiaľ nečrtá, pretože obidve krajiny sa najvzájom obviňujú z neochoty rokovať. Moskva obviňuje Kyjev z kradnutia a blokovania plynu pre európskych zákazníkov, Ukrajina zase hovorí o energetickom vydieraní Ruskom.
Hoci Gazprom v sobotu v Prahe uistil EÚ o neohrození dodávok, podľa podpredsedu vlády pre európske záležitosti Alexandra Vondru je pre úniu energetická bezpečnosť prioritnou záležitosťou, preto sa bude Brusel situáciou zaoberať začiatkom budúceho týždňa. Zástupcovia Európskej komisie takisto skontrolujú, či na rusko-ukrajinských hraniciach v hraničnom pásme tranzitnej krajiny s inými európskymi krajinami nedochádza ku kráteniu dodávok plynu.
Foto na titulke - Flickr.com