Zadlžené štáty používajúce euro platia za pôžičky na finančných trhoch vysoké úroky, no o dlhopisy eurozóny ako celku sa dnes investori pobili. Dopyt v prvej emisii Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) podľa agentúry Reuters takmer deväťnásobne prekročil ponuku. Záchranný fond, ktorý je súčasťou takzvaného eurovalu, ponúkal päťročné dlhopisy v objeme päť miliárd eur. EFSF získal po svojom rozbehu v septembri 2010 od relevantných ratingových agentúr najvyššie hodnotenie AAA, čo mu pomáha dostať sa k priaznivým úrokom.
Fond pôvodne plánoval, že investorom ponúkne úrok v rozmedzí šesť až osem bázických bodov nad benchmarkom porovnateľných úverových swapov, teda okolo 2,85 percenta. Podľa údajov agentúry Bloomberg sa výnos pri porovnateľných nemeckých dlhopisoch v súčasnosti pohybuje okolo 2,34 percenta.
Krátko po ukončení registrácie ponúk do emisie už boli odhady analytikov optimistickejšie. Vďaka nečakane vysokému dopytu si mohol EFSF stanoviť aj výhodnejšie podmienky. Dva nemenované zdroje z prostredia investorov pre agentúru Bloomberg uviedli, že úrok by sa mohol ustáliť na nižšej hranici predpokladaného intervalu – na úrovni šesť bázických bodov nad benchmarkom.
Záujem v emisii prejavilo viac ako 500 investorov. Ponuky v celkovej hodnote 43 miliárd eur pochádzali najmä od európskych fondov, no aj od investorov z Blízkeho Východu a Ázie. Japonská vláda minulý týždeň deklarovala záujem kúpiť 20 percent emitovaných dlhopisov.
„Dopyt je obrovský. Najmä z Ázie a zo strany centrálnych bánk,“ citoval Bloomberg Marka Dowdinga, portfólio manažéra z londýnskej spoločnosti Bluebay Asset Management. Prvú emisiu dlhopisov eurovalu manažovali investičné banky HSBC, Citibank a Société Générale CIB.
Úlohou fondu na záchranu eura je získavať na finančných trhoch prostriedky za výhodnejších podmienok, ako investori ponúkajú takzvaným periférnym krajinám eurozóny PIIGS (Portugalsko, Taliansko, Írsko, Grécko a Španielsko).
Krajiny eurozóny sa zatiaľ zaviazali, že budú garantovať prípadné pôžičky krajinám neschopným refinancovať sa na finančných trhoch vo výške 440 miliárd eur. No reálne má fond možnosť požičať si zhruba 250 miliárd eur, keďže musí dodržať istú mieru prekapitalizácie. Ministri financií krajín so spoločnou menou sa preto minulý týždeň na stretnutí v Bruseli zaoberali návrhom na zvýšenie záruk v EFSF na 600 až 700 miliárd eur.
O pôžičku z dočasného záchranného mechanizmu zatiaľ požiadalo len Írsko. Vlani v novembri odklepol Brusel Dublinu pomoc v celkovej hodnote 85 miliárd eur, pričom z eurovalu sa prispeje 17,5 miliardy eur.
Ilustračné foto na tituke - SITA / AP