Prvá zahraničná továreň firmy Prologium na výrobu autobatérií vznikne vo Francúzsku. Taiwanská firma jej vďaka lobizmu prezidenta Emmanuela Macrona a konkurencieschopným cenám energií dala prednosť pred Nemeckom a Holandskom. Informovala o tom agentúra Reuters. Výroba v novej fabrike by sa mala začať v roku 2026.
Firma najskôr zúžila zoznam kandidátskych krajín z 13 na tri. Druhá gigafactory ProLogia a prvá mimo Taiwanu vznikne napokon v severofrancúzskom meste Dunkerque.
Gigafactory je termín spopularizovaný generálnym riaditeľom americkej spoločnosti Tesla Elonom Muskom, označuje závody vyrábajúce batérie vo veľkom meradle. Gigafactory bude štvrtá v severnom Francúzsku, čím sa v tomto regióne posilní novovznikajúci špecializovaný klaster pre európske elektromobily.
Európa je v súčasnosti do veľkej miery závislá od batérií pre elektromobily vyrobené v Ázii. Jej lídri preto prichádzajú s rôznymi stimulmi, aby toto odvetvie naštartovali. Svoje snahy zosilneli, keď Spojené štáty vlani schválili zákon o znížení inflácie. Ten počíta so sumou 430 miliárd dolárov a zahŕňa veľké daňové dotácie na zníženie emisií uhlíka a zároveň na podporu domácej výroby a spracovateľského priemyslu.
V čase, keď taiwanská firma sídlo pre svoju gigafactorov vyberala, sa E. Macron osobne stretol s generálnym riaditeľom ProLogia Vincentom Yangom. Dnes by mal francúzsky prezident taiwanskú investíciu za 5,2 miliardy eur oficiálne oznámiť v Dunkerque.
Macronov lobizmus
E. Macron v denníku Financial Times uviedol, že bitku o reindustrializáciu treba vybojovať v mierke celej Európskej únie. Načasovanie investície ProLogia je pre Macrona šťastné, pretože chce otočiť stránku za mesiace štrajkov a protestov kvôli zvýšeniu veku odchodu do dôchodku. Chce tiež ukázať skeptickým voličom, že jeho snahy na podporu podnikania prinášajú ovocie, uviedla agentúra Reuters.
ProLogium očakáva, že projekt vytvorí 3-tisíc pracovných miest priamo a štyrikrát viac nepriamo. To je pozitívne pre región, kde ľudia po rokoch úpadku priemyselných firiem volia krajne pravicové a krajne ľavicové politické strany.
V prospech Francúzska hrali tri batériové závody, ktoré už boli v prevádzke. Ponúkajú totiž kritické množstvo dodávateľov materiálov a kvalifikovaných pracovníkov, uviedol výkonný viceprezident ProLogia Gilles Normand. Krajine pomohla aj jej konkurencieschopná elektrina s nulovými emisiami uhlíka, ktorú vyrába jedna z najväčších flotíl jadrových elektrární na svete, ale čoraz častejšie tiež pobrežné veterné farmy a solárne elektrárne.