Plán, oznámený na začiatku júla, nariaďuje, aby všetkých 1,3 milióna občanov a 2,9 milióna zahraničných obyvateľov poskytlo DNA, ktoré bude následne umiestnené do celoštátnej databázy. Každému, kto odmietne pokyny, bude hroziť až rok väzenia a pokuta 33-tisíc dolárov. Ľudia, ktorí poskytnú falošné vzorky, môžu ísť do väzenia až na sedem rokov.

Právne predpisy prichádzajú po smrtiacom samovražednom bombovom útoku na šiitsku mešitu v hlavnom meste krajiny. Dvadsaťšesť ľudí bolo zabitých a 227 zranených pri incidente, ku ktorému sa podľa AFP prihlásili radikáli z ISIS.

Nová databáza umožní bezpečnostným činiteľom testovať DNA nájdené na mieste činu a porovnať ho so vzorkami registrovaných občanov.

Na vytvorenie databázy bolo vyčlenených najmenej 400 miliónov dolárov. Tá by mala byť dokončená v septembri 2016, informuje Huffington Post.

„Sme pripravení schváliť čokoľvek, čo posilní bezpečnostné opatrenia v krajine,“ cituje Huffington Post poslanca Jamala al-Omara.

Podobný archív existuje aj v Spojených štátoch, ale je vyhradený pre tých, ktorí boli zapojení do trestnej činnosti. Od roku 2009 začali Američania zbierať genetický materiál aj od ľudí, ktorí boli zatknutí či zadržaní.