Plán, oznámený na začiatku júla, nariaďuje, aby všetkých 1,3 milióna občanov a 2,9 milióna zahraničných obyvateľov poskytlo DNA, ktoré bude následne umiestnené do celoštátnej databázy. Každému, kto odmietne pokyny, bude hroziť až rok väzenia a pokuta 33-tisíc dolárov. Ľudia, ktorí poskytnú falošné vzorky, môžu ísť do väzenia až na sedem rokov.
Právne predpisy prichádzajú po smrtiacom samovražednom bombovom útoku na šiitsku mešitu v hlavnom meste krajiny. Dvadsaťšesť ľudí bolo zabitých a 227 zranených pri incidente, ku ktorému sa podľa AFP prihlásili radikáli z ISIS.
Nová databáza umožní bezpečnostným činiteľom testovať DNA nájdené na mieste činu a porovnať ho so vzorkami registrovaných občanov.
Na vytvorenie databázy bolo vyčlenených najmenej 400 miliónov dolárov. Tá by mala byť dokončená v septembri 2016, informuje Huffington Post.
„Sme pripravení schváliť čokoľvek, čo posilní bezpečnostné opatrenia v krajine,“ cituje Huffington Post poslanca Jamala al-Omara.
Podobný archív existuje aj v Spojených štátoch, ale je vyhradený pre tých, ktorí boli zapojení do trestnej činnosti. Od roku 2009 začali Američania zbierať genetický materiál aj od ľudí, ktorí boli zatknutí či zadržaní.
Rast tržieb maloobchodu bude badateľný aj za december, poukazujú analytici
Očakávané zvýšenie DPH presúvalo časť spotreby z úvodu tohto roka na koniec vlaňajška