„Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľovná“, takto komentoval výmenu na poste guvernéra New Yorku predseda vrchného kontrolného úradu štátu, demokrat Tom DiNapoli.
Neoslavoval len to, že Andrew Cuomo, ktorý čelí obvineniam zo sexuálneho obťažovania, oznámil rezignáciu, ale privítal aj to, že vedenie štátu sa rozhodla prevziať Cuomova zástupkyňa, 62-ročná Kathy Hochulová, píše server Hospodárskych novín.
Novou guvernérkou sa formálne stane 24. augusta a bude historicky prvou ženou v čele štvrtého najľudnatejšieho štátu USA.
Vo svojom stredajšom prejave dala jasne najavo, že sa chce odstrihnúť od Cuomovho spôsobu vládnutia, ktorý využíval silu, zastrašovanie a intrigy i voči členom svojej vlastnej strany.
„O mojej administratíve sa nebude hovoriť ako o toxickom pracovnom prostredí,“ uviedla nastupujúcej guvernérka.
„V mojej vláde nezostane nikto, kto sa správal neeticky,“ vyhlásila a zdôraznila, že ku končiacemu guvernérovi „nemala nikdy blízko“.
Angažovanosť po rodičoch
Hochulová svoju politickú angažovanosť zdedila po rodičoch, keď ich ako mladé dievča videla demonštrovať proti vojne vo Vietname alebo obchádzať susedov s podpisovými hárkami za rovné občianske práva.
Na svojej webovej stránke sa v rodinnej histórii však vracia až k starým rodičom, ktorí utiekli do Ameriky pred hladom z Írska.
„Dedko začal svoju americkú cestu ako sezónny zamestnanec v pšeničných poliach Južnej Dakoty,“ píše na webe.
Jej rodičia pracovali v Buffale v železiarňach, „bývali v malom prívese v tieni továrne“. Kathy bola druhá zo šiestich detí, študovala na univerzite v meste Syracuse, právnický titul získala na Americkej katolíckej univerzite vo Washingtone.
V hlavnom meste potom pracovala v Kapitole pre dlhoročného senátora z New Yorku Daniela Patricka Moynihana, ktorý bol až do svojej smrti v roku 2003 jednou z ikon amerických demokratov.
Prešla si všetkými úrovňami newyorskej politiky, začínala v rade mesta Hamburg, na juh od väčšieho Buffala. Ako zástupkyňa guvernéra si okrem iného zakladala na tom, že každoročne navštívila všetkých 62 okresov (counties) New Yorku.
„Ľudia čoskoro spoznajú, že mojim štýlom je najskôr počúvať a až potom rozhodovať,“ opísala to v stredajšom prejave.
V roku 2011 sa zviditeľnila na celoamerickej scéne, keď vyhrala zvláštne doplňovacie voľby do amerického Kongresu. Nahradila v ňom poslanca, ktorý musel odstúpiť kvôli škandálu, keď ako ženatý muž posielal svojim obdivovateľkám odvážne fotografie svojho svalnatého tela.
Za dva roky v Kongrese síce skončila, ale jej renomé bolo v roku 2014 jedným z dôvodov, prečo si ju Cuomo vybral ako svoju zástupkyňu.
Zložitá situácia
Hochulová, ktorá doteraz bola v jeho tieni, pretože funkcia zastupujúcej guvernérky je skôr len ceremoniálna bez výkonnej sily a vplyvu, sa ujíma vedenia štátu v mimoriadne zložitej situácii.
Veľkým problémom je kvôli variante delta nový rozmach covidovej nákazy. Epidémia má navyše ďalšie ťažké dopady, ako napríklad bytovú krízu, keďže veľa ľudí nemá na nájom.
Finančná pomoc, ktorú pre prenajímateľov aj nájomníkov uvoľnila federálna vláda, sa zadrhla v newyorskej byrokracii. Prehĺbil sa tiež deficit štátneho rozpočtu New Yorku a mnohí menší podnikatelia, napríklad v reštauračnom sektore, bojujú o prežitie.
Do veľkých finančných ťažkostí sa kvôli úbytku cestujúcich za epidémie dostala verejná hromadná doprava (MTA), obsluhujúca celú metropolitnú oblasť mesta New York. Za posledný rok tiež skokovo narástla kriminalita.
Stredová demokratka
Hochulová je stredová demokratka, v minulosti ju niektoré jej postoje dostali do konfliktu s ľavicovejšími kolegami.
Bola napríklad proti tomu, aby ilegálne imigranti mohli získať vodičský preukaz, ako presadzovali ľavicoví demokrati. Neskôr svoj názor zmenila a ako nastupujúcej guvernérka má širokú podporu demokratov tak na úrovni štátu New York, tak od najvyšších straníckych lídrov.
Hochulová svojich spoluobčanov v stredu ubezpečila, že je "plne pripravená ujať sa úradu“.
S manželom Williamom Hochulem, ktorý bol do roku 2016 prokurátorom za západný okres štátu New York, majú dve deti, Willa a Katie.