Vyvinula protikorupčná kampaň prezidenta Si Ťin-pchinga taký tlak na vládnu komunistickú stranu, že dohnala niektorých členov, aby si siahli na vlastný život? Je to všetko len súhra okolností? Alebo si život v podvode a pokrytectvu konečne začal vyberať svoju daň?
Čínske informačné zdroje vo štvrtok informovali, že bol vo svojej kancelárii nájdený obesený 58-ročný Sü Jie-an, námestník riaditeľa štátneho petičného úradu. Úrad má na starosti vybavovanie petícií a sťažností na miestnych úradníkov.
Aj keď S. Jie-an nebol verejne spojený s žiadnym vyšetrovaním korupcie, jeho starší kolega bol prepustený a bolo proti nemu zahájené vyšetrovanie kvôli „vážnemu porušeniu“ straníckej disciplíny.
Jü Ťien-žung, profesor Čínskej akadémie sociálnych vied, v tej dobe povedal, že tento úrad sa stal jedným z najskorumpovanejších sektorov vlády. Často podľa jeho slov zneužíval moc, aby získal úplatky od miestnych činiteľov za to, že sťažovateľov umlčí.
Che Kao-po, oficiálny činiteľ zodpovedný za stavebnú bezpečnosť v meste Feng-chua vo východočínskej provincii Če-ťiang, bol nájdený mŕtvy v stredu a prípad je vyšetrovaný ako samovražda. Jeho smrť nasledovala päť dní po tom, čo sa v meste zrútil obytný dom.
Miestne informačné zdroje napísali, že budova bola už niekoľko mesiacov predtým označená za nebezpečnú, ale neboli prijaté žiadne kroky k jej oprave. V súvislosti s prípadom boli zatknutí traja ľudia.
Minulý piatok bol objavený vysoko postavený policajný dôstojník Čou Jü, obesený v hotelovej izbe v centrálnom čínskom meste Čchung-čching. Č. Jü bol prominentnou postavou proti organizovanému zločinu v meste v čase, kedy ho viedol Po Si-laj, vysoký predstaviteľ komunistickej strany, ktorý skončil vo väzení za korupciu.
Č. Jü údajne trpel depresiami kvôli zdravotným problémom spojených s cukrovkou a cirhózou pečene. Za podozrivých okolností zomrel taktiež vysoký činiteľ štátnej firmy Datang, ktorého telo bolo nájdené 29. marca. Muž údajne trpel depresiami, ale firma poprela, že by išlo o samovraždu.
Asi najväčšou senzáciu vyvolala smrť 56-ročné Li Wu-fena, ktorý bol známy ako „hlavný internetový policajt“. Jeho úlohou údajne bolo udržovať systém on-line cenzúry, označovaný parafrázou na anglický názov Veľkého čínskeho múru ako „Great Firewall of China“. Zabil sa 24. marca skokom zo šiesteho poschodia svojho úradu po tom, čo bol podľa miestnych informačných prostriedkov v poslednej dobe neustále „v špatnej nálade“.
Čínsky úrad pre propagandu bleskovo vydal nariadenie, aby miestne médiá o jeho „náhodnej smrti“ nepísali bez dovolenia a aby zo svojich internetových stránok zmazali všetky „špekulatívne a obviňujúce komentáre“.
Rovnako tak bola správa o smrti S. Jie-ana vo štvrtok počas niekoľkých hodín vymazaná z čínskeho spravodajského serveru Cchaj-sin.
Niektorí užívatelia internetu si už začínajú robiť posmešky z oficiálnych vysvetlení vydávaných k podobným úmrtiam. „Nové pravidlo pre oficiálnych činiteľov, ktorí spáchali samovraždu, znie: Každý musí byť v depresii a každý musí mať zdravotné problémy,“ napísal jeden užívateľ na miestnom mikroblogu.